| deeadeea_6891 a întrebat:

Ce e mai greu spagatul sau sfoara?

8 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Sfoara se face mai usor:
1. Fandari in fata. Genunchiul piciorului din fata se tine cit mai spre exterior, piciorul din spate incerci sa-l duci cit mai in spate, trunchiul este drept; stai in fandare si incerci in mod repetat sa lasi piciorul din spate cit mai in jos.
2. Din pozitia "drept" - aplecari in fata, tinind genunchii intinsi. La inceput cit sa atingi solul cu palmele, apoi incerci sa atingi genunchii cu barbia.
3. Din "stind in fund", cu picioarele in fata si departate, te lasi spre fiecare picior, incercind sa atingi genunchii cu barbia.
4. Ca la 3, dar cu picioarele alaturate. Aici e avantajul ca poti ruga pe cineva sa te impinga din spate (nu brusc), astfel incit sa poti atinge genunchii cu barbia, eventual si partea de sus a picioarelor cu pieptul. Dupa ce reusesti "performanta", roaga persoana sa te mentina in pozitia respectiva cit de mult rezisti.
5. Acum e mai complicat de explicat. Stind in fund, un picior in fata, celalalt indoit din genunchi, cu glezna linga fund. Piciorul indoit face un unghi cam de 90 de grade fata de cel intins, si fii sigur ca are contact cu solul. Te apleci alternativ spre cei 2 genunchi; la piciorul indoit o sa fie mult mai greu. La fel ca inainte, incerci sa atingi genunchii cu barbia.
6. In sfirsit, incerci sfoara. Intii cu unul din picioare in fata, apoi cu celalalt. Nu conteaza ca nu ajungi pina jos; stai in pozitia in care poti si incearca sa te folosesti de greutatea corpului ca sa te mai lasi citiva centimetri.
Pentru spagat:
Pentru spagat: din pozitia descrisa anterior (3), incerci sa te lasi in fata astfel incit sa atingi solul mai intii cu barbia, apoi cu pieptul, in timp ce iti tii talpile cu miinile. Indicat e sa te ajute cineva (impinsul de la spate :twisted: )
Ar mai fi si lucru cu partener: amindoi stind in fund, cu picioarele departate si sprijinite de cele ale partenerului, va tineti de miini si trageti alternativ de miinile partenerului astfel incit sa se departeze picioarele cit mai mult.
In final, incerci sa stai in spagat si sa te lasi cit mai mult. Asta cit mai mult timp posibil.
Mari succese!

| myhaelamar86 a răspuns:

Sfoara. Explicatia: spagatul este un termen, folosit de obicei in gimnastica sau aerobica, deci nu are greutate. Pe cand sfoara este un obiect obtinut din impletirea mai multor fire ce foloseste de obicei la legat. Greutatea acestuia este direct proportionala cu lungimea. Deci raspuns corect:sfoara este mai grea.

| myhaelamar86 a răspuns:

Da yourself, ma bucur nespus ca ti-ai dat seama, totusi nu ai dat o explicatie de ce e spagatul mai usor. sau ai ajuns la concluzia mea.
Doar pentru tine: si acest raspuns e tot o gluma. Ceilalti cred ca s-au prins.

| mady8055_9212 a răspuns:

Eu spun ca e mai greu sfoara! pentru ca te intinzi cu picioarele in lungime si e mai greu ci la spagat te intinzi cu picioarele in latime si mai usor! funditalaughing?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sfoara depinde cat e de lunga.da spagatul cei? un fel de lant? in cazul asta e mai greu spagatul.

| Crisstinayy12 a răspuns:

Eu nu stiu diferenta dintre spagat si sfoara. pot sa stau cu picioarele in orizontala dar celelalt spagat sau sfoara inca nu il stiu atat de bine (cand piciorele sunt opuse in fata si trebuie sa stai drept si sa atingi podeaua)

| myself a răspuns:

Bai bean si myhaelamar86 se referea la exercitiu de gimnastica nu la obiecte inteligentilor, -> sa revin: spagatul e mai usor

| GeorgeX81 a răspuns:

Depinde de mobilitatea ta:tu fiind fata ai mobilitate mai mare decat un baiat,parerea mea, pentru. tine ar fi mai usor spagatulhappy, dar daca exersezi mult din fiecare o sa reusesti sa le faci pe amandoua