| irinastfe a întrebat:

Cum pot sa imi albesc dintii fara tratamente la dentist?

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Zeamă de lămâie, bicarbonat alimentar.
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Cu bicarbonat de sodiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bicarbonat alimentar si spalatul de 3 ori pe zi in special dupa mese

| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://edent.cabanova.com/albirea-dintilor.html
Este foarte bun sper sa te ajute

| laura81 a răspuns:

Exista la Catena o pudra Eucryl. Poti sa foloseste de cel mult 2 ori pe saptamana. Albeste cu cateva tonuri nuanta dintilor, dar nu pe termen lung. E ok pentru anumite evenimente. Dupa periaj chiar se vede diferenta. Nu mai stiu exact cat am dat pe ea dar e destul de ieftina si te tine mult (cam 10 lei)

Sa nu folosesti nici un produs de albit daca stii ca nu ai dantura perfecta. Daca ai cea mai mica fisura/carie, iti poti face mai mult rau decat bine.

| 78buc a răspuns:

Biorcabonatul de sodiu ajuta, ai putea sa adaugi piure de capsuna pentru o senzatie mai placuta

| sarabeth a răspuns:

Periaj dentar dupa fiecare masa cu Blend-a-med 3D White Pearl(nu prea se gaseste decat la farmaciile Sensiblu si e destul de scumpicica 30 si ceva de lei dar e foarte buna; poti sa-ti faci card Sensiblu ca sa platesti cu cativa lei mai putin).
Cu bicarbonat de sodiu sa nu exagerezi ca iti ranesti gingiile. Poti sa-l folosesti mai degraba dizolvat in apa fiarta si lasata sa ajunga calduta, ca pe o apa de gura.
Nu uita de ata dentara care este si ea foarte importanta pentru fragmentele alimentare ce raman printre dinti dupa masa.
Iar ca apa de gura de pe piata poti sa alegi: Oral-B, Listerine(personal nu o prefera ca este prea puternica) sau apa de gura cu clorhexidina(o substanta antiseptica) de exemplu Ossidenta.

| Ralucax3 a răspuns:

Buna!
Am incercat bicarbonatul de sodiu ( alimentar ) si se vad rezultate; foloseste 1 data pe saptamana + spalarea pe dintii obisnuita.

| ReRe33 a răspuns:

Poti incerca cu Bicarbonat de Sodiu, dar nu pune in exces deoarece poti avea probleme cu gingia... Daca tot vrei sa ti albesti iti recomand sa o faci la un medic dentist, e mult mai sigur, poti avea afectiuni gingivale grave. Multa Bafta! Funda?

| Herman_Hanelore_1993 a răspuns:

Poti incerca cu Colgate max One White.