| candy_2919 a întrebat:

Cum pot sa imi fac suvite albastre sau verzi? Am auzit ca se gaseseste vopsea la farmacii... sau o solutie. Stiti cum se numeste? Dau fundita:X

Răspuns Câştigător
eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Găseşti la varmacie violet de genţiană. Cu el poţi să faci şuviţe mov.Pentru şuviţe albastre sau verzi foloseşti albastru de metil. Însă e de scurtă durată, trece la câteva spălări şi rişti să pătezi hainele şi aşternuturile

19 răspunsuri:
| Alexa_3478 a răspuns:

Pai. poti sa iti faci suvite mov, rosii, argintii etc. cu ajutorul uni nuantator! dar exista si fixativ care coloreaza, sau iti poti da cu
albastru de metil, violet de gentian(se gaseste la farmacii(mov)), cu frunze de nuc(roscat), spalati parul in ceai de musetel sau de lamaie (blond)...

Sfaturi:

Cum vopsim parul saten ca sa ii dam o culoare mai deschisa
Vrei ca frumosul tau par saten sa aiba o nuanta mai deschisa decat este in prezent? Atunci apeleaza cu incredere la ceaiul de musetel sau la cel de lamaie.
Dupa ce iti speli parul poti aplica la clatire un pahar de apa amestecata cu sucul de la o lamaie. Se lasa 15 minute pe par, dupa care se clateste.
De asemenea poti fierbe 10 pliculete de ceai de musetel, dupa care iti vei clati parul cu acest amestec. Efectele nu vor fi spectaculoase de la prima folosire, dar se vor acentua in timp, dupa cateva spalari.

Cum vopsim parul saten ca sa ii dam o culoare mai inchisa
Frunzele de nuc, castan, urzica sau ceaiul negru. Pentru o culoare mai inchisa a parului poti folosi un decoct din frunzele de mai sus, la alegere, cu care sa-ti clatesti parul dupa ce l-ai spalat. La fel si in cazul ceaiului negru, la ultima clatire se poate folosi o infuzie din acesta.
Cojile de nuca ca si frunzele de nuc se folosesc pentru culori mai inchise. In doua cani de apa se pun cateva coji de nuca si doua plicuri de ceai verde la fiert. Amestecul se va fierbe timp de 20 de minute, se va raci si apoi strecura. Cu acesta se va clati parul proaspat spalat.
Hena. Aceasta vopsea nu ataca parul, dar trebuie aplicata pe un par natural sau daca ai parul vopsit, este bine sa astepti macar patru luni inainte de a o aplica. Hena are un pigment foarte rezistent si va tine o perioada indelungata, in care, daca vei dori sa scapi de ea, nu va fi un lucru prea usor. Asa ca, gandeste-te de doua ori inainte de a o aplica. Poti obtine cu aceasta o nuanta de roscat. O poti procura de la plafar. Modul de utilizare este urmatorul: Se amesteca hena cu apa, dupa care se aplica pe par si se mentine timp de 45 de minute. La sfarsit se spala bine parul. Daca nu se prinde de par de prima oara, nu te descuraja si mai incearca inca o data dupa cateva saptamani.

Cum vopsim parul blond ca sa ii dam o cnuanta aramie
Ceapa alba sau rosie. Potrivita pentru parul blond, aceasta va crea niste accente cu nuante aramii. Se iau doi pumni de foi fragede de ceapa si se fierb bine. Dupa ce amestecul se raceste, se va clati parul cu acest decoct. Pentru nuante ruginii alege o ceapa rosie.

Alte sfaturi:

Coji de nuca pentru parul castaniu. Cu ajutorul cojilor de nuca, in cantitate depinzand de lungimea parului, parul castaniu capata o nuanta intensa si un luciu deosebit. Aveti nevoie de: 2-3 cani de coji de nuca pisate, putin ulei de plante, putin otet de fructe, putina apa fierbinte si 1 pensula lata. Cojile se dau prin rasnita de cafea pana se transforma intr-o pulbere fina. Apoi se amesteca pe rand cu otetul, uleiul si apa fierbinte, obtinand o pasta care se lasa sa stea 15 minute. Se mai adauga putina apa in pasta si se aplica in mod egal pe parul spalat si zvantat, cu ajutorul unei pensule. Se lasa sa actioneze o vreme la cald, acoperind capul cu o casca de plastic. Se verifica din cand in cand culoarea parului, iar cand s-a obtinut nuanta dorita, se spala bine parul.
Henna pentru nuante de rosu. Parul castaniu inchis poate capata o nuanta roscata daca folositi henna. Atentie la parul deschis la culoare! Parul poate deveni ruginiu sau rosu ca morcovul! Aveti nevoie de: putina pulbere de henna rosie, 1 galbenus, 1 lingura ulei de plante, putin apa fierbinte si 1 pensula lata. Se amesteca pulberea cu galbenusul si uleiul si se adauga apa fierbinte pana ce amestecul capata consistenta unei paste. Se acopera vasul si se lasa la mecerat peste noapte. A doua zi, se spala parul, se zvanta. Se mai adauga apa fierbinte in pasta, pentru ca aceasta sa poate fi intinsa, si se aplica pe par. Se lasa sa actioneze la caldura, sub o casca de plastic, pana obtineti nunta dorita. Se mai spala o data parul.
Efectul colorant al musetelului. O solutie de clatire cu musetel confera parului blond o stralucire naturala. Ea poate fi utilizata frecventa. Aveti nevoie de: 2-3 cani flori de musetel, putin azeama de lamaie si 1/2 l apa. Se pun, in functie de lungimea parului, 2-3 cesti de flori intr-un vas. Se fierbe apa si se oparesc plantele, apoi se mai fierb la foc foarte mic, cu capac, 20 de minute. Se strecoara printr-o sita si se adauga zeama de lamaie. Se spala parul bine, apoi se clateste intr-un lighean umplut cu ceaiul de musetel. Nu se mai clateste cu apa.
Parul negru cu henna. Acest tratament cu henna neagra da parului inchis la culoare un luciu negru matasos. Aveti nevoie de: 1 pachetul de pulbere de henna neagra, 40 ml lapte, 1 galbenus, 30 ml apa de trandafiri si 1 pensula lata. Se amesteca pulberea cu laptele, apoi se adauga un rand galbenusul si apa de trandafiri. Pasta se repartizeaza egal cu pensula pe parul spalat si se lasa sa actioneze sub o casca de plastic. Se verifica din cand in cand intensitatea culorii. Cand ati obtinut nuanta dorita, masati o data parul, apoi clatiti cu apa calda din abundenta.
Cateva sugestii cu privire la culoare:
- O clatire cu radacina sau flori de sofran si cu galbenele confera parului carunt o nuanta blond-rocata. Se oparesc plantele cu apa clocotita, se lasa 10 minute la infuzat, se strecoara.
- Parul blond inchis sau castaniu va capata o nuanta aramie daca este clatit cu ceai negru.

Funda?big grin:*

| lilboutique a răspuns:

Da se gasesc la farmacie niste solutii, eu stiu pentru culoarea albastra ca se numeste "ALbastru de metil" pentru verde nu stiu.
Dar daca nu esti blonda trebuie sa iti decolorezi suvita si apoi sa o faci albastra sau ce culoare vrei tu.

| IcsD a răspuns:

Si eu m`am vopsit si acum regret. dar numai am ce sa fac pentru ca imi stric parul.
Mai bine iti iei un spray si te faci mereu.
Daca vrei permanent (ceea ce nu iti recomand) te duci la farmacie si intrebi.
Daca obisnuiesti inainte sa folosesti decolorant ai grija sa nu iti arzi parul

fundita? :X

| iuliana_5977 a răspuns:

Buna! Cred ca este vorba despre nuantator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu m-am facut cu vIolet de gentiana si cu albastru de metil tin destul de mult daca ai grija sa te faci mai des`winking a si apropo sunt foarte bune pentru par

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Candy sa stii ca sunt numai vorbe eu te sfatuesc sa faci acest lucru cu vopsele sau spraiuri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspuns anonim:
"Candy sa stii ca sunt numai vorbe eu te sfatuesc sa faci acest lucru cu vopsele sau spraiuri "
happy daca esti amator /amatoare in ale vopsitului nu vorbiitongue cum sa fie numai vorbe din moment ce eu am tot parul albastru si m; am vopsit cu albastru de metil?happy spraiurile iti fac parul tare.ca fixativul nu ti; l recomand, iar vopsele nu stiu unde gasesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, pot sa-ti recomand ceea ce am facut si eu... mi-am pus meshe albastre din par natural, se gasesc in magazinele de specialitate.am incercat si eu de la decolorare si aplicat gel colorant albastru insa nu a tinut...
la ora actuala am parul vopsit negru si meshe albastre

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti o proasta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

happy Albastru de mentil bagat in staniol. varianta sigura pentru par albastru si dupa cateva spalari verde. ma fac asa de multa vreme. si chiar iese.

| LifeEndsWithADream a răspuns (pentru anonim_4396):

Si trebuie sa te decolorezi inainte sau se vede si pe pwarul mai inchis?

| lili_9786 a răspuns (pentru LifeEndsWithADream):

Pentru orice fel de suvita indiferent de culoare parul se decoloreaza, se spala si se usuca 100%, dupa care se aplica pligmentul respectivei culori.Se pot gasi in magazine speciale si nicidecum in farmacii.violetul de gentiana si altele nu sunt la fel de eficiente si se duc repede din par. Pigmentul este culoare pura... spre exemplu daca doriti suvite albastre, acestea iesa un albastru intens, pur, fara reflexii dar desigur are si dezavantaje... dupa o anumita perioada pigmentul iesa din par suvita ramanand blonda ca la inceput dar asta depinde de tipul de par a fiecareia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gasestila farmacie, insa nu'ti rekomand. mai bine folosestispray

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sau poti pur si simplu sa te duci la un salon si o sa iti faca suvite ce culoare doresti. In plus...castigi pentru ca nu o sa fie nevoie sa te faci singura si sa risti sa murdaresti ceva prin casa.

| a răspuns:

Eu mi-am cumparat vopsea albastra de la coaforul la care m`am dus

| anamaria1234567890101837378874784583547298272474 a răspuns:

Pai e simplu iti poti face parul albastru cu '' albastru de metil'', sau pursi si simplu cu tus de la marcar si cu galbenus de ou, stai 15 minute. Se va duce la 2-3 spalari, poate chiar la 4.