| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa-mi epilez "mustata"? :-s Nu e vizibila dar ma enerveaza. Am incercat cu penseta dar e cam dureros big grin. Ce alte metode stiti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Ceară caldă. Pui fâși subțiri călduțe în sensul de creștere a firului de păr și după câteva secunde tragi în sensul invers al firului de păr energic.
Repeți operațiunea dacă mai este nevoie.
Ceara rece este și ea utilă.
Te sfătuiesc să mergi la o cosmeticiană să vezi cum epilează mustața și apoi poți face singură acasă.
În situația în care părul este scurt și nu prea închis la culoare, o decolorare este bine venită.
Se găsește în comerț un produs numit Karaver Golden Bleach cu tot ce trebuie, nu-ți mai rămâne decât să citești instrucțiunile și să te apuci de treabă.
Ultima variantă este epilarea cu laser.
Acum rămâne să hotărăști ce metodă ai să aplici pe viitor.
O față curată fără "mustăcioară".
Pa, pa.

25 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Poti sa mergi la cosmetica si acolo iti poate face epilare cu ceara... daca nu cu laser. Oricum si epilarea cu ceara, daca se face succesiv, timp de cateva luni, dupa un timp parul nu mai creste... Eu am probat asta atat la mustata cat si la sprancene. La sprancene nu mai creste deloc si la mustata - doar foarte putin - merg o data la 4 luni.
Te sfatuiesc sa nu te epilezi cu ceara acasa pentru ca poti sa te arzi sau sa te infectezi. Cosmeticiana iti face si tratament cu ceva crema... ca sa nu se infecteze si sa nu se inroseasca.

eileen
| eileen a răspuns:

Eu mi-o epilez acasa cu benzi de la strep speciale pentru mustata, problema e ca trebuie sa o lasi sa creasca vizibil pentru ca altfel nu se ia.
Cu crema am incercat, dar nu da rezultate, se inmoaie firele dar pentru ca nu sunt suficient de lungi nu se iau.
Sa nu bagi lama niciodata, am auzit ca unele fete mai fac astalaughing
Penseta e ok, e dureros dar e cel mai bine daca nu vrei sa o lasi sa creasca mare.
Te poti duce si la cosmetica, tot cu ceara.
Sau, daca ai bani, ti-o iei definitiv, eu as incerca metoda asta.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu te epila acasa sa nu iriti.

| bubu_7778 a răspuns:

Exista pe la farmacii sau in hipermarketuri niste benzi cu ceara speciale pentru fata(in special mustata). Sunt mult mai inguste si permit inlaturarea tuturor firelor de par.Eu folosesc de la Gerocosen si sunt foarte multumita de ele.

cami
| cami a răspuns:

Incearca cu benzi de ceara, speciale pentru mustata happy.

| Nastia a răspuns:

Poi, exista o banda, cv,.:pla farmacie, parca,.winking

| miriam a răspuns:

Cu ceara, este super si scapi de puful inestetic.Inainte de epilare sa dai cu putina pudra, iar dupa cu putin ulei, ai grija ca ceara sa nu fie foarte fierbinte.

| Florinna a răspuns:

Daca nu e vizibila las'o acolo. o sa ai prea multa bataie de cap cu ea apoi

| DiMoDi a răspuns:

Se poate îndepărta cu laser-ul... din câte am auzit nu doare mai tare decât o înţepătură de ţânţar şi nici nu se mai reface. O cunoştiinţă de-a mea şi-a îndepărtat astfel nişte fire ne-la-locul-lor... la o clinică din Cluj-Napoca. Bănuiesc că sunt asemenea clinici şi în alte localităţi happy

| mariusres a răspuns:

Cu o operatie laser o rezolvi de tot.

| malecsia a răspuns:

Daca nu e vizibila mai bine nu o epilezi... dar daca chiar vrei exista benzi speciale cu ceara pentru zona fetei. Veet si altele. Mai exista si metoda "vopsirii", de fapt decolorare, a pufului din zona mustatii. Eu nu mi-am epilat-o niciodata pentru ca e pufuletz si nu vreau sa se transforme in mustata veritabila tongue

| sti a răspuns:

Daca nu reusesti cu epilatul iti recomand Gilette Mach 3, la mine da rezultate laughing

| emily a răspuns:

Eu merg la cosmetica dar se poate si acasa cu benzi veet su strep. daca alegi sa te epilezi acasa, da-ti cu un unguent de galbenele dupa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mentionez ca nu am incercat cu crema, de frica sa nu ma irit si sa-mi apara bibitze din alea rosiibig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bubitze*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu folosesc Gillette senzor. Si pentru mustata si pentru barba happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca este pentru prima data incearca la un salon...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu mi-am pensat-o o singura data mama mi-a spus ca daca faci asta creste mai rau dar eu si a nu suntem specialiste acum tu decizi.chestia este ca trebuie sa ti-o scoti din radacina ca sa nu mai creasca pa pa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca la un salon pana te obisnuiesti cu durerea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca vrei poti sa iti cumperi Strep-crema depilatoare pentru zonele delicate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu te-as sfatui sa NU incerci acasa cu benzi de ceara receoh go onwinkingdoare mai rau ca la salon, te iriti ingrozitor. d`astea. cel mai bine e la cosmeticiana, cum am facut si eu prima data love strucksi apoi daca poti cu penseta dar incearca des sa nu creasca prea multhappy ...byewave happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu mi-am lua-o de multe ori cu crema dar nu se lua f bine, cu penseta este f dureros mai bine folosesti benzi cu ceara...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fetelor cat costa ceara aia veet cat costa pachetu si de unde il iau

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai poti sa iei banda sau sa te duci la salon sa o iei cu ceara.Eu cu ceara mi-a iau si este cel mai binelove struck

| Stefan123123 a răspuns:

Cu ceara