| lexy22 a întrebat:

Cum pot sa-mi ingrijesc mai mult parul ca sa fie mai lung? Fundabig grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Mai jos ai niste informatii care sper sa te ajute.
1. Nu iti spala parul zilnic. Este adevarat ca excesul de sebum este inestetic, insa scalpul are nevoie sa se regenereze. Substantele din sampon usuca parul, iar acesta devine fragil si se rupe.

2. Apeleaza la foehn si la placa cat mai putin. Parul se poate usca in mod natural, dar dureaza mai mult. Dupa ce iti faci baie, infasoara-ti pletele intr-un prosop, asa se va absoarbe toata apa din el.

3. Insa, daca iti este imposibil sa astepti mult timp pana cand ti se va usca parul, seteaza uscatorul de par pe aer rece. Ideea este ca aerul cald distruge parul si il electrizeaza.

4. Nu utiliza ondulatorul, pentru ca structura firului de par nu este puternica si se va rupe. Impletiturile sunt o modalitate eficace de a obtine bucle si nici nu vei avea parul uscat.

Nici persoanele cu par lung nu o duc mai bine, pentru ca este dificil de intretinut si costisitor. Samponul si balsamul trebuie sa hidrateze scalpul si sa nu atace structura firului de par. In plus, pentru ca balsamul sa se intinda in mod uniform, este recomandat sa il pieptani imediat dupa ce l-ai aplicat.

Nu uita nici de masti, care sunt ajutoare de nadejde atunci cand ai parul lung. De asemenea, este ideal sa-l prinzi in coc sau in coada de cal. Insa, retine ca nu trebuie sa folosesti elastice de par rigide, pentru ca sunt agresive si duc la ruperea firului.

5 răspunsuri:
| FadetoBlack a răspuns:

Bunăăă
foloseşte ulei de ricin, ajută la creşterea mai rapidă a părului
baftăăă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spalal mai rar pentru a creste mai lung.
Daca vrei sa creasca mai repede, iti recomand un sampon cu cofeina.
Daca vrei sa-l ingrijesti foloseste samponul de la L`OREAL.

| Patriciia a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing))...deci spalate mai rar pe cap rolling on the floor)), si drogheazati parul'. nu asculta prostia astalaughing), cum a zis mai sus si fadetoblack, uleiul de ricin este foarte bun, dar in acelasi timp si uleiul de masline aplical cu o periuta dintraia cum se foloseste la vopsit la radacina parului mai exact pe scalp si stai asa pana dimineata dupa care te limpezesti de ulei si o sa vezi ca o sa-ti creasca mai repedetongue:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foloseste tratamente de par, date cu ulei de masline sau ulei de recin + galbenus de ou sau cateva picaturi de lamaie.

| 1234abcd a răspuns:

Pai sa vezi intai de toate ce tip da par ai(gras, uscat, normal sau sensibil)si sa iti cumperi produse(sampon, balsam, masca, etc.)pentru tipul tau de par
1.sa il speli de cate ori este nevoie(o data la 2, 3, 4 zile asta difera de la fiecare tip de par in parte:parul gras trebuie spalat mai des decat cel uscat)
2.sa incerci sampoane pana il gasesti pe cel bun(degresant daca ia parul gras, hidratant si hranitor daca ai parul uscat sau sensibil)
3.sa folosesti dupa fiecare spalare un balsam(fie ca il iei din comert sau il faci in casa)si o dat pe saptamana o masca