| TheFeeye a întrebat:

Cum pot sa previn aparitia cosurilor? Este buna solutia cu lingura rece aplicata pe cosuri? fuundita

Răspuns Câştigător
| 1234abcd a răspuns:

Lingura rece era pentru ochii unflati si cu cearcane...cat despre cosuri
1.sa eviti sa pui mana murdara pe fata
2. daca cumva iti apare vreun cos sa il lasi in pace sa nul stori deoarece o sa se infecteze, iar microbul o sa se raspanadeasca pe toata fata
3.sa iti curati fata in fiecare dimineata si seara cu un gel de curatare(adaptat tipului tau de ten:gras, mixt, uscat, sensibil, etc.)si sa folosesti o crema hidratanta(de preferat cu factor de protectie)
3. 1-2 ori pe saptamana sa iti curati tenul cu un gomaj(facut in casa sau cumparat)(daca ai tenul uscat 1 data pe saptamana e scuficient in schimb daca ai tenul gras poti sa il faci si de 2-3 ori pe saptamana)
aaa...ai mai putea foosi o lotiune tonica dar eu sincer nu iti recomanda deoarece majoritatea lotiunilor contin alcool, iar acesta usuca pielea

8 răspunsuri:
| J0hn a răspuns:

Sunt mai multe cauze... cosurile apar de obicei din cauza unei diete dezechilibrate. incearca sa mananci multe fructe legume si mai ales fibre. lasand de o parte carnea grasa de obicei porc, uleiurile ne-sanatoase din cartofii prajiti, maionezele (in special sosurile) si incearca o perioada sa mananci FRESH. seara de ex un sandwich cu paine prajita putin ulei de masline o felie de Branza Telemea sau Feta o felie de sunca salata rosie si cateva masline. dar ai grija in fiecare seara si dupa fiecare escapada in club/oras/autobuz. strazi etc. spala-te pe fata cu sapun si apa iar un tratament super bun care si eu il folosesc se numeste Pudra de argila pentru tratamente cosmetice gama (ASLA VITAL) facuta de Farmec problema ai auzit de la creme depilatoare s.a.m.d. si o gasesti la oricare Farmacie. o prepari cu apa/suc de lamaie/lapte/suc de rosii. orice e sanatos si are minerale. sper sa te ajute ai grija de sanatatea tawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa te ingrijorezi foarte mult de aparitia cosurilor. Oricat ai incerca, nu poti scapa de ei. Asa e pubertatea. Ia-ti o crema si da-te in fiecare zi cu ea si curata-te pe fata pentru a iti mentine un ten curat. happy

| codrinstefan2103 a răspuns:

Nu e bună soluția aia. Mai degrabă menții un ten curat și o dietă echilibrată și poate previi apariția lor. Sunt persoane care n-au asemenea probleme însă majoritatea dezvoltă pe parcursul vieții lor acnee.

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Iți recomand atunci când ai cate un cos te dai cu ulei 100% pur de arbore de ceai(tea tree) de la Thursday Plantation.
Il usucă foarte repede, la mine funcționează mereu.
Un alt sfat important, este sa iți schimbi săpunul normal cu un săpun pe baza de 100% ulei pur de arbore de ceai pentru a controla excesul de sebum si pentru a preveni si distruge coșurile.

| Aalliinnaa1000 a răspuns:

Este buna si asta. Dar mai bine este in farmacii anumite solutii si te dai o saptamana in toata seara si trece :X funda? :*

| Aalliinnaa1000 a răspuns:

Si cu un ten curat la o anumita varsta poti sa ai cosuri dar cel mai bine e cu solutie... big grin

| josephmic a răspuns:

Auziti eu nu stiu ce fel de ten am...si vreau sa aflu adica. fata mea pe obraji nas barbie e fina si curata iar pe frunte imi mai apare vreo 2 cosuri...iar in rest e curata.ce fel de ten e asta?

| Samsisamso a răspuns:

Asta nu merge. inceraca o crema care sa iti usuce cosurile laughing