| mari9999 a întrebat:

Cum pot scapa de matreata? P.S. am parul scurt si tare

10 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Foloseste cateva luni doar sampon anti matreata de exemplu Head & Shoulders si daca nu functioneaza consulta un dermatolog.

| paulpaul25 a răspuns:

Sampon Clear! 100%

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spala-te cu ceva natural, urzica sau cumpara un sampon mai scump dar bun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la magazin si spune ce probleme ai cu parul, vanzatoarea va sti ce sa=ti dea. funda?

| alexandra2000ale a răspuns:

Incearca sa te speli cu Head&Shoulders cu ulei de migdale...Si eu inainte aveam multa matreata dar de cand ma spal cu samponul acesta nu mai am matreata deloc (chiar si dupa o saptamana)...deci eu iti recomand Head&Shoulders cu ulei de migdale.
Sper sa te ajute

Funda?

| rosalinda985 a răspuns:

Tratamentul cu ulei de cocos

In general, aceste tratamentele cu uleiuri calde sunt o metoda eficienta de a hidrata parul uscat si lipsit de viata, actionand in acelasi timp si asupra sanatatii scalpului. Aplica o lingurita de ulei de cocos usor incalzit peste par si maseaza pentru a te asigura ca radacina firelor de par beneficiaza de proprietatile revigorante. Este foarte important sa lasi sa actioneze timp de 15 minute, dupa care poti sa iti speli parul in mod normal. Repeta saptamanal aceasta operatiune si vei scapa nu numai de matreata, ci si de problema parului uscat.

La fel de eficienta este si maioneza, in cazul in care nu ai ulei de cocos la indemana. Vei obtine un par hidratat si plin de stralucire. Aplica o lingura de maioneza de casa pe par si maseaza-l cu delicatete. Este recomandat sa invelesti parul cu un prosop pentru 15-20 de minute, dupa care spala-l cu procedezi de obicei. Truc eficient: foloseste sampoanele delicate, cum ar fi cele pentru bebelusi.

Tratamentul cu otet de mere

Otetul de mere contine acizi naturali foarte puternici, care impiedica ingrasarea parului. Daca ai parul gras, otetul de mere este cea mai indicata solutie pentru a scapa de matreata. Amesteca 1/2 cana de otet cu 1/4 cana cu apa si clateste-ti parul dupa samponare. Otetul nu afecteaza parul, prin urmare nu este nevoie sa clatesti si cu apa curata.

Tratamentul cu ceai de musetel

Se stie ca ceaiul natural de musetel are efecte calmante, insa pe langa acest beneficiu mai are si proprietatea de a hidrata scalpul. Adauga 3 pliculete de ceai de musetel in 3 cani de apa, fierbe-le putin si lasa-le apoi la infuzat timp de 5 minute. Indeparteaza pliculetele si clateste-ti parul cu ceai.

Tratamentul cu aloe vera

Aloe vera are o varietate de intrebuintari. Dar stiai ca iti poate rezolva si problema matretii? Aplica putin gel de aloe vera pe par si maseaza cu delicatete. Lasa sa actioneze timp de 10 minute si apoi samponeaza-l.

| lily4 a răspuns:

Dupa ce te speli cu sampon, pune intr.un lighean apa combinata cu otet de mere (2, 5 lei) si clatestete cu el. DUPA NU MAI TREBUIE SA AI CONTACT CU APA, doar il usuci

| TheFanta a răspuns:

Spala-te cu sampon

| RoxanaMariaBercin a răspuns:

Nu neaparat daca pe sampoane scrie anti-matreata asta nu inseamna ca o sa scapi de matreata in scurt timp, cel mai bine este sa te clatesti cu otet de fiecare data cand te speli si uleiul de masline ajuta foarte mult... poti face o combinatie pentru ca uleiul de masline curata scalpul deci te poate feri si de matreatawinking

| Monogatari a răspuns:

Du-te la magazin si cumpara sampon de urzica (nu wash and go sau head and shoulders) si eu am avut si daca m-am spalat cu wash and go mai rau mi s-a facut matreatalaughing