| DaRlInGiLuSiOnS a întrebat:

Cum sa aflu marimea corecta pentru sutien?

6 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Mergi la cabina de proba pe incercate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alegerea sutienului

Multe femei nu stiu cum sa-si aleaga sutienul sau au probleme cu masurile. Iata un ghid care te va orienta in gasirea sutienului potrivit in functie de nevoile tale:

Pentru sustinerea sanilor

Daca ai sanii mari ai nevoie de o cupa sau o banda de sustinere mai mare. Un alt element la care tebuie sa te uiti este fermitatea benzii de sustinere de la spate, care sa sprijine sanii, dar care sa nu se ridice prea mult.

Pentru o sustinere maxima, cauta sutiene care sa aiba cupe bine formate si care nu preseaza sanul. Multe femei cu sanii mari isi preseaza sanii in cupe prea mici. Materialul din partile laterale ar trebuie sa fie puternic si elastic.

Pentru ridicarea sanilor

Pentru un decolteu atractiv apeleza la sutienele care au o banda ferma, suport cu sarma si care-ti ridica sanii.

De ce ai nevoie de o banda de suport ferma? Daca banda ar fi prea slaba, sanii tai vor arata ca si cand ar atarna. Aceasta ar trebui sa stea cat mai jos, pe spatele tau.

Atunci cand porti un sutien, vei stii ca sta bine daca sfarcul sanului este situat la jumatatea distantei dintre umar si cot.

Sutien pentru sport

Atunci cand faci sport este foarte important sa porti un sutien special. Nu purta un sutien normal, care te strange, ci unul confortabil.

Daca optezi pentru o bustiera e bine ca ea sa aiba compartimente separate pentru fiecare san. Atunci cand alergi fiecare san trebuie sa se miste individual.

Un sutien sport trebuie sa aiba mai multe straturi de material in partile laterale.

Sutien pentru ocazii speciale

Atunci cand iti cauti lenjerie intima pentru o ocazie speciala trebuie sa ai in gand asortarea: sutien si chiloti la fel. Ai grija la gradul de vizibilitate a bretelelor. Gandeste-te la sutienul fara bretele sau la corset.

Definirea corpului

Talia si abdomenul sunt lucruri pe care majoritatea femeilor ar vrea sa le aiba mai mici. Un corset mai lung ar rezolva aceasta problema. Body-urile sunt si ele o alternativa in acest caz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calculeaza-ti masurile!

In achizitionarea unui sutien corespunzator, trebuie sa consideri 2 dimensiuni:
* circumferinta toracelui
* dimensiunea cupei

1. Masoara-te de jur imprejurul toracelui, chiar sub sani. Este prima dimensiune de care ai nevoie. (ex: ai 80 cm)

2. Masoara-ti apoi circumferinta toracelui, dar la nivelul sanilor (apel la celebrele masuri 90-60-90). Scade din noua suma dimensiunea toracelui; vei obtine un numar care variaza intre 1 si 12 cm sau in cazuri extreme, mai mult. (ai 90 din care scazi 80 cm si deci ramai cu 10 cm, care conform graficului de mai jos reprezinta cupa D).

Pentru fiecare unitate de diferenta obtii cate un tip de dimensiune a cupelor. Cu alte cuvinte, daca diferenta este 2, 5 cm, inseamna ca porti A la cupe, daca diferenta e de 5 cm, porti B, daca e 7, 5 cm, C etc.

Graficul dimensunilor la cupe:

2, 5 cm diferenta: A
5, 0 cm diferenta: B
7, 5 cm diferenta: C
10, 0 cm diferenta: D
12, 5 cm diferenta: DD (E francez)
15, 5 cm diferenta: DDD (E European, F francez)
17, 5 cm diferenta: DDDD
20, 0 cm diferenta: FF

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti masori sanii...atunci poti vedea care este cupa potrivitabig grin

| pceli2007 a răspuns:

Iata aici tot ce trebuie sa stii despre marimea sutienului http://blog.nisi.ro/2009/02/ce-inseamna-masurile-la-sutiene/

| CRYSS89 a răspuns:

Metoda de aflare a marimii sutienului

Unitățile de măsură au rol doar de a ghida alegerea potrivită a unui sutien, și nu reprezintă întotdeauna realitatea absolută. Mărimea sutienului este determinata de diferenta dintre mărimea bustului si mărimea toracelui.

Pentru măsurare se foloseste un centimetru de croitorie și se măsoara pieptul în partea de sub sâni. Panglica de măsurat trebuie să fie ușor strânsă pe cutia toracica(peste coaste). Se inspiră profund cu panglica de măsurat in jurul toracelui, și se ajusteaza până se poate respira fără dificultate.

Cifra obținută constituie mărimea aproximativă a sutienului conform tabelului de mai jos:

Mărimea sutienului în cm
70 75 80 85 90 95 100 105 110

Pentru a afla mărimea cupei sutienului, se folosește centimetru de croitorie.

Se măsoară circumferința în partea cea mai proeminentă a sânilor. Diferența obținută între cele două măsurători reprezintă mărimea aproximativă a cupei, conform tabelului de mai jos:
A B C D DD E F
10-12cm 13-15cm 15-17cm 18-20cm 20-22cm 23-25cm 26-28cm

Exemplu

Măsura toracelui sub sâni = 90 cm

Măsura toracelui peste sâni = 110 cm

110-90 = 20 cm diferență; deci avem cupă D

Măsura corectă a sutienului va fi 90D