doiny
| doiny a întrebat:

Cum sa ma machiez ca ochii mei sa para mai mari? Creionul dermatograf este indicat? Si ce culori mi se potrivesc avand in vedere ca am ochii caprui?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Daca folosesti dermatograful, asa cum s-a mai spus, vad, doar in partea de sus a ochiului, sa nu incercuiesti ochiul este o. k. Poti sa dai impresia unei prelungiri a ochilor aplicand fardul in continuarea pleoapelor spre tampla. Fardul poate fi deschis la culoare si daca se poate nu maro. Culoarea fardului nu poate fi aceiasi cu a ochilor (exceptie facand ochii verzi, dar nu ma intreba de ce. Am citit si eu o carte de cosmetica). Poate altii iti vor da sfaturi mai competente. Oricum sunt carti de cosmetica la orice biblioteca. Poate afli ceva nou citindu-le

21 răspunsuri:
| Swabia a răspuns:

Ochii ofera expresivitate maxima si echilibru fetei, influenteaza componentele fizionomiei! Machiajul se face in functie de forma ochilor, se va folosi pe intreaga pleoapa o culoare de fond, care uniformizeaza tonul pleoapei! ...Pleoapa tebuie sa para mai ingusta, acopera intreaga pleoapa superioara cu tonuri neutre inchise de fumuriu, gri, maro, extinzandu-se culoarea peste pliul natural al pleoapei! Foloseste tonuri mate, stinse! ...Genele rimeleaza-le spre lateral, culcate si lungestele cat poti mai mult! ...Genele inferioare accentueaza-le cu o linie de culoare inchisa, alungeste coltul extern al ochiului! .Sub spranceana traseaza o dunga subtire de culoare lumininoasa!winking

| Mo a răspuns:

In niciun caz fardurile negre nu iti vor face ochii sa para mai mari. Principiul care functioneaza in machiaj este foarte simplu si se aplica si in artele plastice: o culoare inchisa micsoreaza suprafata colorata si creeaza impresia de greutate, in timp ce o culoare deschisa creeaza impresia de marime. In consecinta, mai ales pentru machiajul de zi, iti recomand farduri cat mai deschise, in nuante cat mai naturale. Poti sa pastrezi fardurile negre pentru petrecerile in cluburi si concerte.

| retrogrobian a răspuns:

doiny, daca vrei sa ai ochi expresivi si sa para mari, te sfatuiesc sa folosesti fard deschis la culoare si putin sidefat pe sub arcada, putin de tot in coltul intern al ochiului (langa nas), iar dermatograf numai pe pleoapa de sus. In plus, poti trasa si o linie subtire si discreta de fard deschis la culoare pe pleoapa de jos, la baza genelor, in loc de dermatograf.
Apoi aplica rimel din abundenta pe genele de sus si discret pe cele de jos.
Culori care arata fain: verde inchis, kaki, bleumarin, auriu-bej, roz pal, lila, negru. Testeaza diferite combinatii sa vezi ce-ti place!
In orice caz, aplica din toate cu masura!

| crisa a răspuns:

Se zice ca dermatograful/eye linerul negru iti micsoreaza ochii. La mine insa n-are efectul asta.;))
Cateva sfaturi, aici:
http://www.fil4you.com/2008/12/machiaj-pentru-ochi-mari/
Pentru ochii caprui, incearca farduri de nuante verzi-aurii. Spune-mi dup-aia cum arati!;)

| stardeea a răspuns:

creionu dematograf, face ochii mici

| zuzuliana a răspuns:

Pentru apare ca ai ochi mari foloseste un fard alb sidefat la exetiror...dematograful iti micsoreaza ochii... dar foloseste tus deasupra ploapei...si o sa arty bine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

nu cred ca trebuie sa te chinui ca ochii tai sa para mari.
mi se pare mai constructiv sa te concentrezi de exemplu la alte trasaturi, poate chiar de personalitate. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da`te cu varza murata cu zahar si ochii tai vor parea mai mari happy chiar merge... v-am pupat :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da! e o idee foarte buna creionul...sa stii k si eu sufar de aceeasi problema a ochilor mici si, in ciuda faptului k mi se spunea ca acesti oki mici sunt mai draguti, am incerkt sa ii fac sa para totusi putin mai mari, folosindu-ma de creionul dermatograf... aplikt pe parte inferioara a pleoapei, acesta maraste ochii si, din punctul meu de vedere, le da un contur foarte frumos! si eu tot oki caprui am si folosesc diferite nuante, deoarece matusa mea care lucreaza intr-un salon de makiaj mi-a spus ca fetelor cu oki caprui si negrii li se ptrivesc toate sortimentele de culori si k, in general, la okziile speciale trebuie sa ne orientam spre culorile deschise, deoarece acestea ne fac mai elegante! te pup si ai grija de ochii tai!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi eu folosesc culorii deschise ca ochii sa para mai mare alb verde etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt ca ochii tai sa para mai mari eu iti propun sa faci cum vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda..

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa para ca ai ochi mai mari poti sa folosesti creon negru dar si sa te fardezi cu farduri inchise de ex:negru, maro, etc. dar si desuptul sprancenelor sa te faci cu culori deschise dar cel mai mult cu alb.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti s-ar potrivi culoarea albastra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu ti-as sfatui sa-ti dai cu creionu la ochi pentru ca negru da initiativa de a mici ochi poti folosi farduri deschise la culoare dar depinde si cum esti imbracata si dupa aceeia aplici un rimel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am ochii verzi cum sa-i fac mai mari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca doresti ca ochii tai sa para mai mari, ti-as recomanda sa folosesti creionul dermatograf pe pleoape dar la capete sau poti sa-ti tragi o linie si in spre capete sa o ingrosi, pentru mine chiar functioneaza si inca ceva, dermatograful nu micsoreaza ochii din potriva...happyhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dete cu negreala sa vezi ce frumoasa te faci

| LiveHeart a răspuns:

Hei, si mie imi place sa imi fac ochii sa para mai mari tongue, imi place efctul de inocentza daca pot spune asalaughing, si plus ca arata si foarte nice, eu una ma dau cu un fard de culoara deschisa, si cu creion negru pe partea de sus a ochiului, trasez o linie, plus rimel din abundenta pe genele de sus si mai delicat pe cele de jos :d, merge asa se vede super :*. succes!>big grin