| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa ma machiez pentru a-mi evidentia ochii verzi?

13 răspunsuri:
| JustMeFlory a răspuns:

Movul pune cel mai mult in evidenta ochii verzi!

| meioana a răspuns:

Nuante pastelate ca bej, roz, gri, verde stralucitor astfel facandu-se o distinctie intre cele doua culori de verde cea a ochilor si a fardului
Daca esti blonda sau satena foloseste culori deschise, iar daca ai parul inchis la culoare machiaza-te cu umbre.
Ochii indepartati. trebuie doar sa alegi farduri mate in nuante deschise si sa fardezi pleoapele cu respectiva culoare pe toata suprafata lor.
Daca esti la cealalta extrema si ai ochii apropiati trebuie doar sa folosesti un creion de contur cu care vei sublinia pleoapele. Apoi aplici fardul de pleoape in culori deschise in coltul intern al ochiului si culoarea inchisa in coltul extern.

| yadora a răspuns:

Depinde de forma fetei si a ochilor...
daca ai ochii largi si mari incearca pe pleoapa o nuanta de verde mai inchis spre un kaki, si in coltul interior cu o nuanta de gri deschis.

| Teardrop:] a răspuns:

Cele mai potrivite pentru punerea in evidenta a ochilor verzi sunt tonurile calde de maro roscat, bej-sidef, auriu, verde si roz. Pentru un machiaj natural: sa incepem cu pleoapa superioara - pe care o vom farda frumos, intr-una din culorile de mai sus. Daca alegerea ta este rozul, atunci trebuie sa stii ca este foarte OK - datorita contrastului, rozul accentuand culoarea verde a ochilor. In plus, in special nuantele sidefate de roz sunt in mare voga vara aceasta. Daca esti tentata mai mult de un fard verde, e la fel de bine, deoarece vei vedea ca se armonizeaza perfect cu irisul verde. Deasupra si in coltul interior al ochiului, se aplica, cu ajutorul unui aplicator cu buretel, un fard bej sau alb stralucitor. Cu o pensula fina, traseaza apoi linia de sub genele inferioare cu o nuanta de verde, cea mai indicata pentru un efect maxim asupra celor care te privesc. La sfarsit, se aplica rimelul. Alege clasicul rimel negru sau, daca vrei sa sochezi, poti folosi unul albastru inchis - iti va face ochii si mai expresivi. Pentru maximum de efect, aplica doua straturi de rimel. Inca ceva: cand cumperi un fard de pleoape, nu incerca sa-i potrivesti nuanta cu cea a ochilor tai - alege una cat mai stralucitoare!

| alexandra11 a răspuns:

Si eu am ochii verzi (foarte verzi), dar nu conteaza doar culoare ochilor pentru a alege o culoare de fard de exempul. Depinde daca este blonda sau bruneta daca tenul tau are o nuanta deschisa sau inchisa, aceste lucruri sunt importante. Dar totusi sa dau un exempu: am ochii verzi, sunt bruneta si nuanta tenului medie (spre inchis) si pentru a-mi pune in evidenta culoarea verde a ochilor folosesc nergu (in partea interioara, spre nas, a ploapei superioare) iar un roz cat mai puternic (in partea exterioara a ploapei superioare). Dar pentru blonde cea mai potrivita culoare in locul rozului ar fi albastru. Dupa cum am mai spus depinde de foarte multe lucruri nuanta fardului pe care vrei sal folosesti dar sa ti se si potriveasca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ochii verzi cele mai potrivite sunt nuantele de albastru si mov, roz. Si eu am ochi verzi si am incercat pana cand am gasit nuantele potrivite. Verde si bej iti fac ochii caprui. Am gasit si pe internet despre machiajul ochilor verzi si se potriveste cu ce ti-am spus.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Specialistul 121 raspunde:

Draga prietena,

Intr-adevar, cea mai buna metoda de a scoate in evidenta o culoare este alaturarea culorii complementare. In machiaj, culoarea complementara a verdelui este tot ce provine din spectrul de rosu, respectiv lila, mov, violet si roz." www.21.ro

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai ochii verzi restul nu mai conteaza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Misto...; stiam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cardigan

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai si eu am ochii verzi si ma machiez cu culoru ca argintiu roz puternic combinat cu cateva nunante de kaki sau si mov pe pleoapa si in coltul ochiului cu un auriu... u alegi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Roz si verde

| Madalina_2740 a răspuns:

Eu cred cu creion negru si pe sus si pe jos, rimel si putin gri mie intotdeauna imi iese