| hinaty♫ a întrebat:

Cum sa ma spal pe cap ca sa nu mai am parul gras? Nu imi spuneti nume de sampoane, ci doar modalitati de spalare si uscare.

Răspuns Câştigător
| Pinkyyy;x a răspuns:

Spala-te prima data cu sampon si cu apa calda si freaca bine in crestetul capului. Dupa aceea, trebuie sa clatesti tot cu apa calda.A 2 a oara te speli cu sampon si clatesti cu apa rece. Apoi, aplici si balsam ca sa ai parul stralucitor si clatesti cu apa calduta. Asa fac eu si crede-ma ca functioneaza. Cand vad ca mi se ingrasa parul fac baie imediat sau il pieptan (daca il pieptan imi sta umflat si nici nu se observa dar ma simt murdara:p). Un alt truc este sa sa nu tii foarte mult prosopul in cap.big grin
Sper ca ti-am fost de folos. Pa!

10 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Nu te spala pe cap cu apa foarte calda si nici nu abuza de produsele pentru hairstyling si balsam pentru par. Clateste-ti intotdeauna parul foarte bine de resturile de sampon sau balsam.

| Jamelia1 a răspuns:

Uite un tutorial cum ar trebui sa speli corect parul
http://www.youtube.com/watch?v=F-MTaZ3uV5E
sper ca ti-am fost de folos
poooop

| αℓγήα ツ a răspuns:

Cat de des ar trebui sa-mi spal parul?

Nu exista o regula universala.Parul ar trebui spalat atunci cand isi pierde prospetimea si stralucirea, chiar si in fiecare zi daca este nevoie.
Nu uita! - daca iti speli parul foarte des alege sampoane delicate, pentru uz zilnic.

2 - Cum se realizeaza o samponare corecta?

In primul rand uda parul si pielea capului cu apa calda ( nu folosi apa fierbinte, deoarece temperaturile inalte pot provoca excesul de sebum ).
Apoi toarna o cantitate mica de sampon in palma, adauga apa si maseaza-o in par si pe scalp.

3 - Cand si cum ar trebui folosite balsamurile?

Balsamurile ingrijesc parul si faciliteaza aranjarea acestuia.
De aceea, e bine sa le folosesti dupa fiecare spalare.La fel ca si in cazul samponului, alege balsamul adaptat la nevoile parului tau.
Toarna in palma o cantitate potrivita lungimii parului tau si maseaz-o pe parul umed.
Nu masa balsamul pe pielea capului deoarece ar putea provoca ingrasearea parului sau iritatii.
Dupa cateva minute clateste parul din abundenta.

4 - Care este diferenta intre balsam si masca?

Mastile sunt mai concentrate decat balsamurile.
De aceea, este suficient sa le aplici o data sau de doua ori pe saptamana.
Mastile trebuie lasate sa actioneze in par mai mult timp, intre 10 si 30 minute.
Pentru a obtine rezultate mai bune infasoara parul cu un prosop fierbinte sau acopera-l cu o casca de baie.
Mastile sunt recomandate in special pentru parul vopsit sau deteriorat.

5 - Cum sa uscam parul fara sa il deterioram?

Inainte de uscare, piaptana parul cu un pieptene cu zimti mari.
Apoi infasroara-l intr-un prosop cald si preseaza cu mainile fara sa freci.Cu siguranta acest lucru nu face bine parului tau.
Daca poti lasa-ti parul sa se usuce liber. Daca folosesti uscatorul de par, alege jetul de aer rece sau caldut, nici un caz cel fierbinte si pozitioneaza-l la o distanta de 15-20 cm de par
Incepe coafarea parului atunci cand acesta este aproape uscat.

Sfat: -Este mai bine sa folosesti o cantitate mai mica de produs decat sa aplici in exces astfel nu risti sa incarci parul.

| ?! a răspuns:

Parul gras se face din cauza excesului de sebum.
Spala-te de 2 ori pe saptamana happy.
Si nu cred ca exista un mod de spalare ca sa nu mai ai parul gras thinking

Incearca sa te speli cat mai rar, cam de 2 ori pe saptamana.

| BlackMan a răspuns:

Te uzi in cap.
Iti pui sampon pe mana[eu fol syos] j til imbrastii in cap putin sampon si dupa cu degetele iti faci masaj.
Apoi te clatesti pana nu mai ai deloc sampon si iti storci parul cu mana putin dupa care il infasori 5 min cu prosopu'. apoi ori il mai lasi in prosop sa se usuce. ori il usuci cu feonu' de la radacina spre varfuri pentru un volum mai mare. j daca il vrei drept foloseste o perie rotunda
ma bucur daca te-am ajutat macar un pic. sper sa fi intelesbig grin
funditabatting eyelashes?

| kolcov a răspuns:

Pai de obicei asta se intampla la toti straight face adica si mie, nu cred ca e vreaun mod de spalare, ar trebui sa pui ceva pe cap sa tina parul strans si nu o sa mai fie gras, de ex o caciula laughing, eu asa faceam cand aveam parul mare big grin

| anamaria91 a răspuns:

Te speli cu ce vrei tu si te limpezesti cu apa cu putin otet. Mirosul nu ramane in par. Plus, da stralucire parului.

| sandy a răspuns:

Eu mă spăl de două ori pe cap si pun putin otet in apa de clătit.

| Chryssy_9830 a răspuns:

In primul rand trebuie sa folosesti un sampon pentru problema pe care o ai.acesta este foarte important. E bine de stiut ca dupa c samponezi parul acesta trebuie clatit foarte bine pentru a impiedica formarea matretii, dupa aceea lasa parul sa se usuce natural sau cel mai bine foloseste un prosop din bumbac pe cap cam 30 de minute pana cand apa este absorbita, apoi parul se va usca foarte uor si va avea un aspect mai frumos.nu in ultimul rand este important sa nu iti treci mana prin par tot timpul, acest lucru trebuie evitat pe cat posibil pentru ca parul se ingrasa mult mai repede din cauza microbilor. Sper ca ti-am fost de ajutor happy:*

| Victoria_Duduveica_1974 a răspuns:

La doua zile ma spal pe cap este foatre gras daca nu ma spal la doua zile si il tin mai mult prins si el tot se spicuie de ce?