| LoveMusic a întrebat:

Cum să-mi îngrijesc unghiile corect? (Mă dau cu întăritor sau lac incolor, le curăţ cu periuţa şi cu săpun antibacteriant şi le tai, am grijă să nu le agăţ şi să nu se exfolieze, mă dau cu lac de unghii incolor, crem deschis cam ca şi culoarea unghiilor sau un roz foarte pal, îmi tai pieliţele din jur şi am grijă să le pilesc când este cazul.Nu-mi place să-mi arate groaznic unghiile.)Este de ajuns ceea ce fac pentru unghiile mele?! Daţi-mi mai multe idei.Am uitat să menţionez că atunci când simt nevoia să ronţăi ceva sau când sunt stresată îmi mai scapă un lucru de sub control: îmi rod unghiile.Asta nu e o problemă aici fiindcă mă mai controlez pe cât posibil. Întrebarea este: E de ajuns cum le îngrijesc sau trebuie mai mult? Şi încă ceva: Am părul normal (nici gras, nici slab), îl piaptăn des (dimineaţa şi seara şi dacă se încâlceşte, încă o dată). Când îl spăl folosesc un şampon de calitate şi placentă sau balsam. Dar dacă nu mă spăl corect, în decurs de câteva zile se unge dacă transpir.Cum îl îngrijesc mai bine de atât? Mă spăl pe cap dacă transpir la sport, îl spăl de câte ori este nevoie şi regulat în fiecare săptămână, de 2-3 ori, depinde de situaţie. Dar îl îngrijesc şi pentru tuns merg la coafor. Şi să vă mai spun, pentru corp folosesc gel de duş şi loţiune de corp. Şi machiajul: luciu de buze (mereu) şi uneori farduri de culoare deschisă sau rimel negru. Aa. şi folosesc parfum, bineînţeles. Ce ziceţi, este destul? Să nu mă credeţi obsedată de frumuseţe, însă sunt o persoană îngrijită. Dacă aveţi critici la persoana mea, vă rog frumos, nu răspundeţi, dacă vreţi să aveţi o părere de bine, să mă ajutaţi, foarte bine, este binevenit.Mulţumesc. happy

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Credeam ca o FamouSs GirL isi permite sa plateasca pe cineva pentru asa ceva.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Draga mea, daca chiar nu iti pasa de ce ti-ai schimbat repede nick-ul? Hai, gaseste o scuza ieftina care la sfarsit pune iar accentul pe faptul ca nu dai doi bani pe parerea mea! Daca asa e, de ce mai tii sa imi raspunzi?
Apoi, ar trebui sa inveti ca in viata nu tot ce vei auzi iti va placea. Faptul ca tu singurica ai ales sa te pui intr-o pozitie care nu te avantajeaza, te priveste. Eu nu am facut decat sa consemnez lucrul respectiv. Asuma-ti, draga mea, alegerile. Asta inseamna sa fii responsabil- chiar plecand de la lucruri insignifiante.

| LoveMusic explică:

@Zbenguici toata lumea mi-a dat o parere pozitiva, numai tu te`ai trezit singur in targ. Ei bine, chiar nu'mi pasa.Insa prefer sa ma ingrijesc singura.Si numele meu, nu sugereaza neaparat faima. Daca nu'ti convine, problema ta. Paa` wave

P. S: Multumesc tuturor CELORLALTZI pentru raspunsuri! love struck
Si mai astept raspunsuri pozitive!

| SeNyS a răspuns:

Pai mie mi se pare ca esti ft ingrijita si preocupata de tine, ft frumos, bravo! e ft suficient asa cum te ingrijesti! pupiciiii:*:*:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum se fac narasivani?

| violetflyer a răspuns:

Toate spray-urile, lotiuni si alte lucruri sunt daunatoare pentru unghiile noastre, chiar daca spun ca au calciu, vitamine si etc. benefice unghiilor noastre. Remediile naturale sunt cele care ajuta cel mai bine. Iata cateva solutii:
Inainte de toate, obieciul de a-ti roade unghiile trebuie indepartat!
1. Poti crea propriul lac de unghii intaritor: dintr-un catel de usturoi se taie marunt si se adauga intr-un lac de unghii transparent. *Atentie! Daca-l pui in lac de unghii colorat nu va mai avea acelasi efect intaritor si hranitor pentru unghii!*
2.Doua portii de proteine pe zi este foarte important. Carnea, pestele, lactatele, soia si lintea vor face ca unghiile sa creasca tari si sanatoase.
3.Cand speli vasele, pune manusi de menaj fiindca inmuierea indelungata a unghiilor le slabeste rezistenta.
4.Cand unghiile cresc prea tare sau iti place sa le ai scurte (fiind cel mai bun mod de a avea unghii sanatoase), tine-le in forma cu o pila, pentru a preveni ruperea lor. Pileste intr-o singura directie, la un unghi de 45 de grade sub unghie. Nu pili niciodata inainte si inapoi: unghia se poate exfolia.
5.Nu folosi unghiile pe post de unelte. Risti sa ti se rupa vreo unghie.
6.O data pe saptamana, timp de cateva luni, ca procedura de intarire a unghiilor: se inmoaie unghiile intr-un vas cu ulei fierbinte de masline, si se face masaj relaxant mai ales in zona cuticulelor, adaungand generos ulei pe maini timp de 10 minute. Se lasa 2-4 minute sa intre uleiul in piele si in unghii. Se spala cu apa calduta si se preseaza apoi incet pe piele cu un prosop din bumbac.
Poti realiza aceasta procedura oricand ai mainile extrem de uscate si unghiile foarte exfoliate. Restul procedurilor realizaeaza-le zilnic, si da-te cu lacul de unghii cu usturoi de fiecare data cand iti vopseti unghiile.

| mortalkiss_3782 a răspuns:

Hey sa stii ca te ingrijesti mult esti o lady style si eu zic ca te ingrijesti chiar fff bine dar la unghii tias recomanda bai caldute in suc de lamaie si daca ti le rozi de la stres dati o palma peste mana si tot timpul sa ai cu tine. un pachet de guma bine byewave kiss