| SkaterYoo a întrebat:

Cum sa scap de parul pubian?

6 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Cu ceara, hahaha

| RandomGirl a răspuns:

Pai exista urmatoarele variante:
- dureroase : epilatul cu ceara, epilatul cu penseta, aparatul de epilat, dor ca naiba, dar cica in timp se rareste, da asa e se rareste, dar de la ceara din cauza smulgerii s-ar putea sa ti se sparga unele vase de sange micute, iar de la epilatorul ( in cazul meu) iti pot aparea o gramade de fire pe sub piele si inca doare dupa vreo 5 ani de utilizare regulata, iar in cazul pensetei dureaza extrem de mult sa te faci, doare cred ca mai rau decat orice pentru ca este o durere constanta, este bine sa o folosesti pentru zonele mici in care vrei sa iti raresti parul ( ex : mustata, sprancene etc);
- nedureroase: cu lama, cu ceara de epilat, cu masina de ras, cu foarfeca; lama e cea mai practica, eu o folosesc pentru ca nu e adevarat ca parul creste mai des, creste dezordonat si de aia pare mai des, in cazul meu partea proasta e ca ma irit, cu orice crema de ras si dupa ras m-as da tot mai irit si de aia ma rad in sensul in care creste firul de par, asa nu il iei chiar de la baza si e mai degraba ca o "tunsoare", crema de epilat e foarte usor de folosit, dar unele persoane se pot irita datorita compozitiei ei chimice, nu te iriti, iti "arde" firele de par, are acelasi efect ca lama de ras; masina de ras si foarfeca cred ca sunt cel mai usor de folosit, dar trebuie sa le utilizezi constant si sa fii atent sa nu te ciupesti;
- permanente: epilare cu laser, nu stiu daca doare dar cred ca da din moment ce iti "arde" fiecare fir de par de la radacina astfel incat sa nu mai creasca pentru urmatorii 5-10 anii, nu stiu exact, dar depinde de cati bani vrei sa cheltuiesti, e destul de scump dar merita daca vrei sa scapi de el pentru un timp indelungat, desigur ca exista riscuri si aici, te poti arde si sa ai un semn pentru tot restul vietii sau alte riscuri pe care eu nu le stiu pentru ca nu prea m-am informat, depinde de cat de profesional este salonul la care vrei sa apelezi.
Sper ca te-am ajutat!
Sper sa alegi varianta care ti se potriveste cel mai bine si sa ai grija! ( nu fii masochist sa incerci metodele dureroase, o data l-am pensat pe prietenul meu - mi-a cerut asta sa vada cum e- si a lacrimat -neintentionat- deci doare serios, pe bune si eu inca lacrimez dupa cred ca 6 ani de cand ma pensez laughing )

| honeybunny13 a răspuns:

Ai putea incerca cu crema sub dus (crede-ma, e eficienta) sau ai mai putea incerca cu lama. Succes!

| Lzz a răspuns:

Il razi..ca si cum te-ai barbieri...sau folosesti creme depilatoare. Funda?big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Patrik_Marius_Veres_1994 a răspuns:

Masina de tuns daca ai sau un aparat de ras cv...iar a 3 varianta epilare e mai dureroasa