| Alice001 a întrebat:

Cum sa scap de urmele lasate de la cosuri?

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Folosește cremă de gălbenele, este cicatrizantă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Exista creme pentru disparitia semnelor lasate de acnee, sunt cu extracte naturale, cu actiune mai rapida-cateva saptamani pana la cateva luni, dar acestea se fac dupa un tratament de peeling. ar trebui mai intai sa incepi cu un tratament de refacere a pielii, pentru ca pe masura ce trec anii semnele de la acnee se accentueaza si va fi mai greu de reparat tenul. Mergi totusi si la un dermatolog specializat pe operatii cosmetice.
La fel de buna mai este si tinctura de galbenele (o gasesti la plafar), pe care o folosesti seara inainte de culcare sub forma de compresa si o lasi pana a doua zi dimineata, dar ai grija sa nu-ti dai cu vreo alta crema sau altceva ca poate sa aiba o reactie negativa. la fel de buna ar mai fi si tinctura de sanziene.
SA CITESTI SI PROSPECTELE CU ATENTIE!
Te pup!

| zaratu a răspuns:

Cu ceai de musecel

| Katherina99 a răspuns:

Eu draga mea nu ti-as recomanda sa te dai cu tot felul de creme facute acasa sau cumparate de la magazin daca nu sti ce fel de piele ai fiidca tenul tau ar putea sa aiba o infectie sau sa nu mai scapi de semne eu ca sa scap de ele le storc pana cand nu mai iese nimic si apoi ma dau cu fond de ten ziua iar noaptea ma spal cu sapun

asta e parerea mea tu poti sa faci si altfel :* Funda?

| EVA9443 a răspuns:

1. Zeama de lamaie imbunatateste in special aspectul urmelor inchise la culoare si a punctelor negre. Aplicati zeama de lamaie cu ajutorul unei dischete demachiante sau a unei bucati de vata. Astepati in jur de 15 minute, apoi clatiti-va cu apa.
2. Mierea este unul dintre cele mai bune tratamente impotriva urmelor lasate de acnee, si asta multumita proprietatilor antibacteriene. Este foarte blanda pentru piele, reduce roseata si iritatia si reduce urmele si punctele negre. In plus, hidrateaza pielea, lasand-o foarte moale.
3. Lemnul de santal. Potrivit Ayurveda, lemnul de sandal este foarte eficient in calmarea si racirea pielii, facandu-l ideal pentru tenul cu probleme. Lasti o bucata de lemn de santal in apa pentru cateva ore, apoi aplicati apa pe fata. Repetati procedeul in fiecare zi, timp de o saptamana, si veti observa diferenta.
Otetul de mere. Otetul are minunata proprietate de a ne scapa de celulele moarte. Daca adaugati si prorietatile sale antibacteriene si actiunea de peeling, atunci obtineti un produs foarte bun impotriva urmelor lasate de acnee. Totusi, otetul de mere poate fi destul de puternic pentru pielea sensibila, asa ca nu uitati sa il diluati in putina apa. Aveti insa mare grija sa cumparati un otet de mere bio, de preferat, caci cel clasic contine cazeina, adica proteina din lapte adaugata.
Ti-as recomanda sa pleci la farmacie si iti vor recomanda o crema. Sunt multe creme ieftine pe baza de plante naturale, te vor ajuta.

| Stefania444 a răspuns:

Daca ai tenul gras iti recomand o masca facuta in casa cu iaurt, miere de albine si putina zeama de lamaie.Le amesteci, aplici pentru 15 minute si clatesti cu apa calduta. Dupa asta stai cu fata in niste aburi de ceai de musetel.Eu folosesc si e super happy