| alex495 a întrebat:

Cum scot petele de pix de pe haine?

13 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Ies la masina de spalat

| Bondarel99 a răspuns:

Petele de pix se pot scoate cu spirt sau acetona, poti incerca si cu lamaie...ai grija cu spirtul pentru ca e posibil sa decoloreze haina...freci putin si apoi bagi in masina de spalat.

| Pricked a răspuns:

Baga haina in masina de spalat!

| LolaLollita a răspuns:

Am citit undeva ca petele de pix DE PE haine se pot indeparta cu zeama de lamaie, lapte cald sau lapte acru. Daca petele sunt mai vechi se lasa locul patat timp de cateva ore in lapte, apoi se sterge cu o laveta inmuiata in lapte, dupa care se clateste bine cu apa calduta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Petele de cerneala si pix se curata cu lapte daca sunt proaspete. Daca locul a fost curatat si cu altceva pixul va iesi foarte greu sau de loc.
Un alt sfat al bunicii ar fi cu privire la scoaterea petelor de mina de pix de pe haine, cu ajutorul spirtului, imediat ce pixul a atins o tesatura se adauga putin spirt, se freaca putin locul respectiv si in cateva momente am scapat de pata.
Sursa: Cu ce iese pixul de pe haine?
http://forum.7p.ro/Cu-ce-iese-pixul-de-pe-haine.aspx?g=posts&t=3954
La multi ani si te pup!

| Azazea a răspuns:

Eu mereu scoteam petele de pix cu fixativ, merge f bine, dai cu o tona de fixativ pe pata, si uzi cu apa, si freci, si repeti pana se duce de tot.

| BeautifulAngelOana a răspuns:

Cu Venis! Sau pur si simplu le speli de 2-3 ori! BAFTA

| Miki280 a răspuns:

Cu parfum.

| ZuZuDuDu a răspuns:

Eu le scot cu acetona! Dar unele nu merg cu acetona depinde de material cred! Poti sa incerci cum ti-au am spus sau daca nu cu Vanish!

| alexmzr a răspuns:

Iati Ariel dala...Nu mai stiu cum ii zice.Sunt in pungulite mici si se pui direct in masina de spalat peste haine..Este foarte eficient fa cum ti-am zis eu...cauta si tu prin supermarketuri sau hypermarketuri

| alex495 explică (pentru alexmzr):

Stiu despre ce vorbesti (capsule cu gel) dar sigur scoate si pixu?

| alexmzr a răspuns (pentru alex495):

Scoate orice alawinking

| yepuras315 a răspuns:

Pentru a scoate petele de pix de pe haine iti poti cumpara venish pentru pete sau capsule cu gel verde de la persil sau de la ariel.