| SmileFreedom a întrebat:

Cum se fac bratarile alea impletite? Din ce ata, cum se impletesc, vreau sa imi spuneti absolut TOTUL! Dau funda urgent+vot!

Răspuns Câştigător
| question_3585 a răspuns:

Ata asta:http://www.karl-handarbeiten.de/images/DMC-Mouline.jpg,mergi la o mercerie sau cum se numeste(sper ca nu am gresit) si ceri muline(mouline) si iti da multe culori iar tu iti alegi, air despre cum se fac scrie la youtube "friendship bracelet" uite un exemplucred ca e cel mai simplu http://www.youtube.com/watch?v=CHeWPmAlAD0 iar de acolo mai gasesti tu, asta este in romana http://www.youtube.com/watch?v=DsCmYnfdsb4 (daca vrei in romana scrie "bratrile prieteniei")
uite si o poza http://own89attitude.files.wordpress.com/......le-noi.jpg si am mai gasit un site care explica cu img. http://www.google.ro/......tp?/imgres
succeeeeeees. funda?:O3

6 răspunsuri:
| MoatZa a răspuns:

Pff.stiu eu cum se fac.dar crede-ma./. prin scris.nu iti pot explicastraight face

| Ionela78 a răspuns:

Pai ata nue ste ata nu-s de care.este ata normala mai groasa.nu s eimpletesc usor.se pot impleti si de mana dar mai usor este de cumparat asa ca un disc din carton si cu el ai si un manual cu instructiuni care sa iti arate cum sa faci.sau poti impleti din mana cum iti impletesti parul.iei trei ate ce culori vrei,fai un nod, apoi mai lasi putintel spatiu si mai faci un nod dupa care impletesti, apoi tot asa faci un nod lasi putin spatiu si mai faci unul.iar apoi ti-o pui la mana.

P.S:se potrivesc foarte bine mov si albastru inchis.Bafta.funda?

| bianca17_5869 a răspuns:

Nu sunt impletite.se folosesc noduri.si se numesc bratarile prieteniei.gasesti tutorial pe youtube gen http://www.youtube.com/watch?v=ZVKEQNz8HCQ

| Babus_Delia_1990 a răspuns:

Pai pur si simplu, iei 4 ate dupa primele doua le rotesti dar o data nu de doua sau mai multe ori ok? si dupa...a da .....si pe celelalte doua si dupa pe prima cea din margine din prima rotatie o pui intre atele din cea dea doua rotatie si tot asa. mie mi-a iesit si imi place mult de tot impletitura. bafta.

| skittles98 a răspuns:

Gen bratarile prieteniei?/ m-am gandit sa va impartasesc cateva din secretele
De ce este nevoie? In primul rand de o foarfecuta, una sau doua agrafe de siguranta si fire de bumbac de diferite culori cam de 80-90 centimetri fiecare. In functie de numarul de fire, bratara va iesi mai lata sau mai ingusta. Tipurile de fire de bumbac indicate sunt mouline si cotton perle dar cel mai bine este sa gasiti un fir de bumbac mercerizat (Angelica) pentru ca nu se rasuceste si nu se destrama.

Bratarile se realizează din noduri, cate două noduri pe fiecare fir asa caci trebuie intai sa stiti care sunt cele patru tipuri de noduri:

1. nod la dreapta (nod direct)
2. nod la stanga (nod invers)
3. nod la dreapta dus ""intors
4. nod la stanga dus intors
Primesc fundita?big grinwinking

| skittles98 a răspuns:

Gen bratarile prieteniei? m-am gandit sa va impartasesc cateva din secretele meseriei.

De ce este nevoie? In primul rand de o foarfecuta, una sau doua agrafe de siguranta si fire de bumbac de diferite culori cam de 80-90 centimetri fiecare. In functie de numarul de fire, bratara va iesi mai lata sau mai ingusta. Tipurile de fire de bumbac indicate sunt mouline si cotton perle dar cel mai bine este sa gasiti un fir de bumbac mercerizat (Angelica) pentru ca nu se rasuceste si nu se destrama.

Bratarile se realizează din noduri, cate două noduri pe fiecare fir asa caci trebuie intai sa stiti care sunt cele patru tipuri de noduri:

1. nod la dreapta (nod direct)
2. nod la stanga (nod invers)
3. nod la dreapta dus ""intors
4. nod la stanga dus intors