| Karla_4943 a întrebat:

Cum se fac coditele acelea cu ata?
mersi anticipat:*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa faci coditele in felul asta:

- impletesti sau rasucesti o suvita de par de grosimea coditei pe care o doresti (impletitul este optional dar ajuta ca ata sa stea pe par si sa nu alunece) si o legi la capat cu un elastic
- alegi culorile de ate si tai ata cel putin de 2 ori lungimea firului de par
-legi (nod simplu) atele cat mai aproape de cap (unde ai inceput impletitura). Adica faci un manunchi din toate atele si le legi cu un singur nod, nu fiecare individual.
- lasi atele sa cada pe codita impletita si alegi prima culoare cu care vrei sa incepi
- tinand cu degetul mare nodul fix, incepi sa inconjori codita si atele cu prima culoare de ata. De fiecare data cand inconjori codita, impingi cu degetul ata astfel incat sa stea strans.
- cand vrei sa schimbi culoarea sau o termini pe prima (depinde cum vrei tu sa alternezi), pur si simplu alegi urmatoarea ata si continui cu ea.
-cand ai ajuns la finalul suvitei de par scoti elasticul si faci un nod dublu cu ata
-tai atele care ies

Sper ca te-am ajutat
Succes!:*