| SponchBob16 a întrebat:

Cum se denumesc oxizii?laughingmersi anticipat

4 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Oxizii nemetalici se mai numesc si oxizi acizi deoarece în reactia cu apa formeaza acizi ( se mai numesc si anhidride acide ) iar oxizii metalici se mai numesc si oxizi bazici deoarece in reactia cu apa formeaza baze.
Denumirea oxizilor acizi se face tinand cont de numarul de atomi de oxigen din molecula: mono, di, tri... oxid urmat de denumirea nemetalului.
Denumirea oxizilor bazici se formeaza adăugând la cuvintele " oxid de..." numele metalului respectiv.

| SponchBob16 explică (pentru Corina):

Mersi foarte mult)***

| MMihai a răspuns:

Oxizii au nume științifice și unii și alte denumiri empirice / mai populare.
De exemplu oxidul alb de zinc se numește oxid de zinc dar și alb de zinc, șamd