| anonimaalee29 a întrebat:

Dati-mi va rog niste sfaturi pentru a avea dinti mai albi. Urmeaza sa imi pun aparat dentar si vreau sa ii mai albesc macar putin.
Am folosit multa vreme pasta de dinti pentru albire, periuta electrica, insa ata dentara nu o suport, si apa de gura mai rar.
Am incercat cu bicarbonatul de sodiu...dar imi sensibilizeaza gingiile foarte tare si nu am vazut rezultate uimitoare.

4 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Daca tot iti pui aparat dentar poti sa te duci la dentist ca sa iti albeasca dintii, sunt mai multe metode.
https://www.infodentis.com/estetica-dentara/albirea-dintilor.php

| Doja a răspuns:

Daca te speli in mod consistent dupa fiecare masa, dintii tai se vor duce incet incet spre nuanta lor naturala.

Daca ai mancat multa ciocolata/ai baut cola sau alte carbogazoase, culoarea lor naturala se inchide.

Singura metoda de a albi dintii este cea profesionala (albire chimica), dar iti va sensibiliza dintii cel putin la inceput, daca nu chiar pe vecie intr-un mod pe care nu il intelegi acum.

Te sfatuiesc sa ai rabdare, sa termini cu aparatul, si abia apoi sa evaluezi necesitatea albirii.

| GeorgeBerbec a răspuns:

Si eu port acum aparat dentar. Ideea este ca, culoarea naturala a dintilor din cate am inteles este un fel de galben deschis. Incearca sa te speli cu sare pe dinti. In rest nu am alt sfat.

| anonimaalee29 explică (pentru GeorgeBerbec):

Da, stiu, dar galbenul dintilor mei este spre inchis sad