| anonim_4396 a întrebat:

De ce inegreste argintul

4 răspunsuri:
| adyth a răspuns:

Yadora, eu nu am probleme cu inima, dar foarte rar, mi se intampla ca'mi gasesc unul din cercei negru... dar isi revine singur...asta cum se mai explica? o. O

| yadora a răspuns:

E un lucru mai haios dar adevarat: poti fi tu una din motive datorita faptului ca organismul tau poate reactiona intr-un fel la modificarea culorii argintului; in general cei care sunt cardiaci.

| Parintele a răspuns:

Oxideaza datorita umiditatii. Deasemeni transpiratia si deodorantele, substanntele din produsele cosmetice precum si depozitarea bijuteriilor de argint in locuri improprii le face sa oxideze.

| julliano a răspuns:

Se poate curata foarte bine, daca ai obiecte mici (cercei, bratari.) le introduci intr-un recipient cu amoniac (sa nu inhalezi vaporii!)pentru o zi-doua, mai agiti din cand in cand, apoi scoti si sub jet de apa clatesti bine si in acelasi timp cu o periuta si pasta de dinti le freci redandu-le luciu. Le faci oglinda!