| simoSTAR a întrebat:

De ce se electrizeaza parul? m-am saturat! am parul lung si se electrizeaza continuu...de ce? ce trebuie sa fac? tin sa mentionez ca este natural, in cazul in care credeti ca vopseaua este una din cauze...

8 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Sezonul rece este perioada în care părul se electrizează mai mult ca de obicei. Aerul uscat din camerele în care se foloseşte sistemul de climatizare pentru încălzire afectează negativ părul, iar obiectele pe care le folosesti pentru a vte pieptăna se încarcă de electricitate statică. Rezultatul este neplăcut: părul parcă refuză să se lase aranjat.
Sfatul specialistului

Părul se electrizează după ce terminaţi perierea sau pieptănatul. Pentru a evita acest inconvenient, achiziţionaţi-vă un uscător de păr care generează şi aer rece. După coafare, îndreptaţi jetul de aer spre păr, iar firele vor deveni „disciplinate".
Alta metoda ar fi folosirea unei masti pentru par sau a balsamului

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Din câte am auzit pieptenele sau peria cu dinţi de lemn diminuează electrizarea părului.

| →βσσblėėŝ←׃╳ a răspuns:

Inainte sa te dai cu sampon date cu ulei de masline nu exagerat si sa fie cat de cat incalzit, dupa ce te dai cu sampon si parul este absolut curat, aplica un balsam de par si stai 10 min dupa unsuca-l cu uscatorul dar dat pe rece nu pe cald si piaptana-l bine cu o perie de lemn, sau cu dinti departatiwinking

Succes! happy

| ☆ Danny☆ a răspuns:

Deci cum a zis si myworld evita hainele sintetice si daca nu vreisa ti se mai electrizeze umezestel putin sau da-l cu gel... Cel mai bine l ai stopi putin cu apa pentru ca gelul ingrasa parul si va trebui sa il speli prea des! Succes!

| anonima_4990 a răspuns:

Dupa ce te speli pe cap date cu balsam
Nu o sa ti se mai electrizezebig grin

| pinkiepie a răspuns:

Este bine inseamna ca ai parul curat! incearca inainte de a te da cu sampon uleiul de masline( stiu cum suna) insa crede-ma iti hraneste radacina parului si ii da un aspect mai sanatos! apoi foloseste samponul tau

| emanuelf a răspuns:

Cel mai probabil deoarece porti haine de lana.

| myworldis5784 a răspuns:

Foloseste o perie din lemn si nu folosi uscatorul. evita hainele sintetice