| blabla_1763 a întrebat:

De la ce varsta pot folosi:
1.fond de ten
2. pudra
3.creion de ochi
4.rimel
Si de la ce varsta ma pot epila?

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Fondul de ten are atât rolul de a proteja tenul cât și rolul de a acoperi anumite imperfecțiuni. Dacă este ales bine și este un fond de ten de calitate, fluid, cred că de pe la 15 ani nu ar fi rău să fie folosit din când în când, pe fața demachiată și pe care ai dat în prealabil cu o cremă.
Despre pudră nu pot spune același lucru, se aplică peste fondul de ten și accentueză, încarcă oarecum fața (eu nu o folosesc nici la vârsta mea). Poate pe la 60 de ani voi aplela și la pudră.
Creion pentru ochi și rimel am văzut că utilizează majoritatea puștoaicelor de 12 ani- dacă ar ști ele ce frumoase sunt naturale! Cred că pot fi folosite dacă păstrează nota de naturalețe.
De epilat te poți epila la orice vârstă dacă ai ce.
O zi cu zâmbet să ai!

4 răspunsuri:
| ZEU93 a răspuns:

De la 14-15 in opinia mea, cat mai tarziu cu atat mai bine pentru ca in afara de ultima intrebare, restul lucrurilor te imbatranesc tongue

| vaa a răspuns:

Un sfat foarte bun ar fi sa faci acestea cat mai tarziu(in afara de epilat.ala pe la.14- 15), caci nu ti faci bine deloc.
1-clasa a 8 a cam asa.
2-odata cu fondu'.
3-cat mai tarziu. asta e cel mai daunator. poate 18, 20.
4-16,17.Odata cu liceul. adica na.ne face rau, da'trebuie sa aratam binehappy.

NU este o varsta pentru ele. in functie de nevoi:*.
eu pariez ca esti frumoasa si fara elehee hee.

| sugarsweet0111 a răspuns:

Problema este ca in ziua de astazi majoritatea pustoaicelor vor sa para mai mari...caci ma uit prin cluburi cum pustoaice de 15 ani sunt machiate cu:fond de ten, pudra farduri (curcubeu) tus, rimel gene false. Nu e nimic rau in asta, dar pe parcurs o sa ai tot timpul sa le incerci...si pana la urma, mai putin inseamna mai mult, naturaletea este de aur happy te pup

| corina_2894 a răspuns:

Pai... fondul de ten,cu cand e mai tarziu cu cat e mai bine,dar o data cu pubertatea mai apar si monstruletii pe fata! acum depinde,dar trebuie sa stii sa il folosesti si corect,adica intai dai un strat de crema,dupa aia urmeaza stratul de fond de ten,iar din puctul meu de vedere pudra intondeauna este binevenita,daca te dai cu o pensula mare si mai rara(foarte putin),ii ia tenului aspecul de gras,de neigrijit, mai ales cand e si putin cald afara! creionul de ochi, pai tinand cond ca suntem XXI la 14 ani e ok,dar nu face prostia de a te da cu creion negru prin nautrul ochiului,pentru ca o sa para ca ai ochii mici(greseala asta o fac foaret multe fete),e urat, poti sa incerci creionul de culoare maro sau negru, dand un strat subtire sau mai gros cum preferi ca in imaginile de aici http://www.ancabuzeamakeup.ro/2010/07/summer-coral-make-up.html.rimelul incepi sa-l folosesti o data cu creionul! ai grija cu damacherea, pentru a nu-ti rupe genele, inainte de a pune crema pe discul demacheanta(cumparati o sticluta goala(cu fas fas) si pune apa in ea)da 2-3 fas fas-uri,pentru ca taponelul de vata sa nu fie atat de aspru ca sa iti zgarie si irite fata,ochii! epilatul...ce pot sa zic,la fel cu cat e mai tarziu cu atat mai bine,dar daca ai ceva par pe picioare,sau la axile,mai ales ca vine si vara,se vede urat.cel mai bine ai incerca sa folosesti ceara, este foarte buna(pentru ca pielea ta ramane fina mai mult de o saptamana, pe cand cu big-ul la 3 zile trebuie sa te razi si este si mult mai des si negru),iar daca te gandesti la durerea pe care trebuie sa o suporti de la ceara,sa stii ca nu e chair asa rau, nu mai apuci sa zici "au" ca fasia e deja trasa, dupa aia amorteste cat de cat! e ok! multa bafta :*