| Victor99BS a întrebat:

Deci, ieri mi-am decolorat parul. Nimic rau dupa decolorare, am stat fix 30 min cu decolorantul in par, dupa aceea m-am spalat normal pe cap fara a folosi balsam pentru ca am inteles ca nu e bine fix dupa decolorare, culoare a iesit un blond foarte albicios exact ce voiam. Nici o problema, totul frumos, ce-i drept parul putin mai aspru, dar l-am dat cu lapte de cocos si acu e perfect normal partea de sus unde era aspru. Dar dimineata m-am trezit cu ceva ca arsuri, niste coji lipite de scalp nu stiu sa explic chiar excat, nu am rupt nici una, majoritatea sunt jumate lipite juate pe fir in sus si imi este frica sa trag de un ca poate sangerez si ma infectez urat..Am inteles ca aveam scalpul prea sensibil si mi-a spus cineva sa ma dau cu ulei de masline si imi va trece, chiar daca nu trec toate de odata in 2-3 repetari imi va trece, spuneti mi si mie ceva va rog, un sfat o idee, sau ce ar putea fi. Am in tot capul chesti de genul.

2 răspunsuri:
| Atrielle a răspuns:

Salut, eu as zice sa mergi la dermatolog. La chestii de genul nu stiu zau daca TPU e chiar cea mai buna varianta. Cu sanatatea nu e de joaca. plus ca, in vopselele de par sunt chimicale destul de puternice.
PS: majoritatea vopselelor au pliculet cu balsam in cutie, deci e un mit asta ca nu e bine sa folosesti.

Data viitoare daca stii ca ai ten sensibil, inainte sa pui solutia/crema/ce vei folosi, testeaza pe o bucata mica de piele din zona mainii sa vezi daca te iriti. Daca te inrosesti si te mananca, clar nu are ce cauta pe tenul tau.

| adatvp a răspuns:

Ai patit asta pentru ca ai pus decolorant fix pe scalp. Decolorantul se pune la un cm de " varful capului" sa ma exprim asa. Da, ideea cu uleiul de masline e buna. Incearca sa te masezi de cateva ori pe zi. Si nu te spala cu orice sampon pana nu iti prec... cauta ceva natural. La fel de bun e si uleiul de cocos.
P.S. sa vezi cate o sa mai înduri pentru ca ti-ai decolorat parut... ani buni ☺