| anonim_4396 a întrebat:

Din ce se extrage vopseaua henna?

4 răspunsuri:
auran
| auran a răspuns:

Dintr-o planta...mai precis din frunzele si partea superioara a plantei Henna

| kathessa a răspuns:

Henna este o planta infloritoare, folosita de-a lungul timpului la coloratul pielii, a unghiilor, a pielii de animal, a matasii, a lanei si a parului.
Am gasit pe google, puteai afla si tu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Din plantă, frunze și partea superioară a ei. Și chiar așa se și numește: henna.
Pa, pa.

| Daddy_9411 a răspuns:

Henna este un colorant rosu- portocaliu, cu care se pot obtine nuante diferite, in functie de modul de aplicare. Se extrage din frunzele unui arbust care creste in Iran, India si pe coasta mediteraneana a Africii; este folosit in cosmetica, parfumerie si medicina.
Distilarea florilor de henna, prin fierberea pulberii intens aromate a lor, duce la obtinerea culorii brun-galbui, care se transforma in rosu aprins prin amestecarea cu o substanta alcalina. Tulpinile de henna sunt folosite in industria colorantilor pentru a se obtine culoarea rosie.
Cu precizarea ca prin amestec cu diferite plante se obtin nuante de la blond pana la negru