| JeSa a întrebat:

Care ati folosit vopseaua de par Henna? Si, ce stiti? - este buna, prinde si pe parul vopsit? - sau ba?
Multumesc pentru raspunsuri!

Răspuns Câştigător
luciana
| luciana a răspuns:

Dupa cum cred, aceasta este o vopsea pe baza de plante si stiu ca acest gen de vopsea Nu prinde bine pe par; Incearca o vopsea buna, de calitate, chiar daca este mai scumpa ( L'oreal sau Velaton ) si cu siguranta ca nu vei avea probleme, iar culoarea iti va prinde minunat, dar nu uita te rog, sa respecti intructiunile. Culoarea o alegi din catalogul ce trebuie sa fie la raionul unde se vand asemenea vopsele. Numai bine si reusita deplina iti doresc, Lucien.

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vopseaua de păr este folosită din antichitate datorită unor plante care colorează firul de păr.
Vopseaua Henna este recomandată în special pentru părul nevopsit și nu mai mult de 15% din firele albe pe care nu le poate colora.
La părul vopsit prinde dar nu atât de bine, este utilă pentru rădăcini, acolo se văd diferențele de nuanță. Nu are chimicale în ea, nu deteriorează firul de păr.
Cu plăcere.
Pa, pa.

| JeSa explică:

Stimata doamna Lucien, in primul rand, va multumesc pentru sfat!
In al doilea rand, asa este: ''... aceasta este o vopsea pe baza de plante si stiu ca acest gen de vopsea Nu prinde bine pe par; Incearca o vopsea buna, de calitate, chiar daca este mai scumpa ( L'oreal sau Velaton ) si cu siguranta ca nu vei avea probleme, iar culoarea iti va prinde minunat'' - insa, am descoperit de curand ca sunt alergica la tipul de vopsele pe baza de plumb. Iar acum, nu stiu ce sa mai fac? - scuze., de asta ma interesa, in mod categoric, vopseaua pe baza de plante - Henna.
Va multumesc pentru intelegere!

| JeSa explică:

Larapopa,
Multumesc mult de sfat, voi tine cont de el.
''karmy a răspuns:
Henna nu este o vopsea pe baza de plante ci este o pulbere de planta mai precis Lawsonia inermis, fam. Lythraceae. Fiind naturala, nu afecteaza parul asa cum alti nuantatori sau vopsele de par o fac.''
Draga mea, daca spune ca e facuta din 'plante', atunci, pe baza de ce e? - aia e planta ('baza'), deci, tot aia e!
In rest, e corect: e un produs naturist. happy
Multumesc oricum pentru raspuns/sfat!

| karmy a răspuns:

Henna nu este o vopsea pe baza de plante ci este o pulbere de planta mai precis Lawsonia inermis, fam. Lythraceae. Fiind naturala, nu afecteaza parul asa cum alti nuantatori sau vopsele de par o fac. Ba mai mult, este cunoscuta pentru efectele remarcabile pe care le are asupra podoabei capilare: hraneste parul, ii confera stralucire, indeparteaza matreata, ajuta la regenerare. Are proprietati antibacteriene si antifungice. Poate fi folosita cu incredere si de catre femeile gravide.

Ce este bine de stiut despre Henna?
- In cea mai naturala forma, are culoarea verde si confera parului nuante de roscat (nuantele difera in functie de culoarea naturala a parului si de timpul de actionare, care poate fi intre 20 minute si 6 ore)
- "Pasta" are consistenta zatului de cafea.
- Pateaza! Asadar cand o aplicati va recomandam sa o faceti cu grija si sa folositi manusi si folie protectoare pentru haine!
- Are un miros intepator - care insa nu persista dupa indepartarea ei
- E posibil sa prinda pe parul vopsit deja, insa peste henna, in majoritatea cazurilor, nu mai prinde vopseaua sintetica
- Nu deschide parul la culoare
- Nefiind toxic, nuantarea cu henna poate fi facuta mai des decat cu majoritatea colorantilor sintetici fara a va expune acelorasi riscuri.
- Mare atentie la ingredientele folosite pentru Henna Black - evitati sa cumparati si sa folositi produsul daca acesta contine PPD (p-fenilendiamina) - sau cel putin informati-va asupra acestui ingredient inainte de a o face si decideti-va apoi
- Pentru a va asigura ca nu sunteti alergica, aplicati un punct pe partea interioara a bratului si lasati-l o ora. Cazurile de alergie sunt extrem de rare dar pentru a fi sigure, faceti acest test
- Va veti putea bucura de culoarea finala nu dupa spalarea parului�ci abia dupa 2 sau 3 zile, deoarece henna continua sa actioneze asupra parului si dupa spalare, prin oxidarea stratului care imbraca firul de par

Cum se aplica Henna?
1. Primul pas este sa testati viitoarea culoare - cel mai lipsit de risc test este acela in care atunci cand va curatati peria de par, in loc sa aruncati firele cazute, le strangeti intr-un smoc pe care il bagati in hena pasta (obtinuta din pulbere de henna pe care ati adaugat apa fierbinte). Amestecati bine parul in pasta, apoi lasati cateva ore sa actioneze. Spalati-l bine, lasati-l sa se usuce si asteptati 2 sau 3 zile. Prin comparatie cu un smoc proaspat strans de pe perie veti putea decide daca va place sau nu rezultatul.
2. Amestecati pulberea cu apa fierbinte intr-un bol. Exista zeci de variante de amestecuri cu diverse alte ingrediente, in functie de nuanta dorita... dar despre asta, cu alta ocazie. Se amesteca bine pana cand rezulta o pasta omogena. Se aplica pasta in mod uniform, de la radacina pana la varful firelor de par. Se acopera capul si se lasa astfel intre 20 de minute si 6 ore. Apoi se clateste parul cu apa calduta, fara sampon. Daca henna este mai mare si iese greu din par, se poate spala cu balsam de par.

| larapopa a răspuns:

Henna este o vopsea de par f buna, dar numai in cazul parului natural, nevopsit. Pe un par vopsit nu prinde culoarea.Henna intareste radacina parului, si imbraca fiecare fir de par ca intr-o teaca, protejandu-l de factori externi, din aceasta cauza pe parul vopsit cu henna nu prinde nici o alta vopsea de par.se poate vopsi parul numai dupa ce a disparut toata henna de pe par.In cazul unui par saten, mai inchis, henna facut cu o infuzie de cea negru, concentrata, va da parului o culoare castaniu-roscat, f frumnosa, daca vrei o culoare mai deschis se face henna cu o infuzie concentrata de musetel.In cazul persoanelor blonde henna se face numai cu infuzie foarte concentrata de ceai negru, altfel obtin o culoare, a parului, portocalie

| larapopa a răspuns:

Am uitat sa mentionez, ca este foarte bine sa faci pasta de henna si sa o lasi sa stea, daca ai timp, 2-3 ore(se poate si mai mult). Cand o pui pe par, lasa-o sa stea cel putin 4 ore.Pe langa ca este o vopsea naturala, intareste radacina parului si ii confera, parului, o culoare si un luciu deosebit. Numai bine!

| Andreeaoana a răspuns:

Buna.Eu am vopsito pe matusa mea cu vopsea de la Hena, Era un fel de roscat. Ea avea destule fire albe in caphee hee
Am vopsito si a stat cam 2-3 ore cu ea si duapa s`a spalat.
Am fost a doua zii sa o vad si chiar era diferenta.eu zic ca s-a prins vopseaua avand in vedere ca pana acum nu am posit pe nimeni.winking