| WonderGirl7 a întrebat:

Fetele! Câte rujuri aveți in colecția voastră?

10 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Doar 3 nuante destul de diferite pe care le mai combin ca sa obtin in total 5 nuante.Simplu, ieftin, eficient.

Trendul asta cu colectiile mi se pare cat se poate de tragic pentru portofel, fiindca e imposibil sa folosesti toate rujurile cate sunt, adica 20-30 etc. in termenul de valabilitate.Prin urmare expira si nu poti decat sa le arunci, nu sa le folosesti inca 10 ani.Cu machiajul nu e deloc de gluma, mai ales ca in timpul vietii o femeie mananca in medie 2.5 kg de ruj. Fetele sau femeile care promoveaza asa ceva pe Youtube doar cauta sa faca vizualizari si in realitate doar vreo 6 rujuri maxim vor vedea lumina zilei.Cum stiu? Am si cateva prietene care au astfel de colectii.Deci beware fata de consumerism si trendurile pentru mase.

| WonderGirl7 explică (pentru dullcat):

Sa nu uitam si de ingredientele lor

| dullcat a răspuns (pentru WonderGirl7):

Total adevarat! N-am mai zis si de acelea, parea un pic prea mult deviat de la subiect. laughing

| WonderGirl7 explică (pentru dullcat):

Da, o viata avem pana la urma)
dar e ok sa avem cât necesar.
totuși am văzut mai multe studii care ziceau ca produsele ( cel puțin rujurile sau cele prafoase) nu expira chiar atunci când se zice.
cică le scade capacitatea lor in procente, dar nu ca ar fi expirate.
acum cât e adevăr si cât nu, nu știu ce sa zic.

| dullcat a răspuns (pentru WonderGirl7):

Interesant.Voi cauta si eu despre asta.

| WonderGirl7 explică (pentru dullcat):

Si tik tok ul avea foarte multe mii de vizualizări, iar femeile ce vorbeau erau chinezoaice si lucrau in laborator de ăsta cosmetic in America. (studiau totul)

si am văzut si chestia aia in care pui mostra de make up pe un capac si te uiți la laborator dacă are ceva, si erau cosmetice care si după 3 ani nu aveau strop de fungi.

eu zic ca chimicalele astea le țin bine păstrate.

dar totuși, nu recomand același lucru cu rimelul( eu ala il arunc mereu după maxim 6 luni)

| dullcat a răspuns (pentru WonderGirl7):

Tik tok nu folosesc, iar ca machiaj am doar 3 produse pe care nu le folosesc zilnic.Dar gasesc eu.
Vazusem teste de acest fel facute pe produsele de make up din magazine, mai exact pe testere, tocmai fiindca risca sa fie contaminate din moment ce multa lume le foloseste.Ideea e ca nu ar trebui sa fie o problema daca sunt dezinfectate periodic, insa depinde enorm de magazin si de angajate, multe nefacand aceasta procedura de altfel obligatorie.Am salvat mai multe videoclipuri care ar merita atentie, nu neaparat doar din privinta igienei.

https://www.youtube.com/......tps?/watch

https://www.youtube.com/......tps?/watch ( aici e optiune de sub in romana)

https://www.youtube.com/......tps?/watch

Iar despre ingrediente am cam incetat sa mai citesc si sa ma informez, sunt prea multe si nu le poti tine minte, desi am multe articole salvate.Prefer sa folosesc aplicatii care arata ce ingrediente sunt considerate periculoase la nivel european pentru fiecare produs, dupa ce scanez codul de bare si sa aleg altele care au note ok, cu cat mai putine ingrediente toxice.Economisesc timp pretios.:))

| WonderGirl7 explică (pentru dullcat):

Ma bucur ca ești modesta.
eu am probabil puțin mai multe decât îmi trebuie ( partea de buze).
pe fata nu folosesc nimic.

da recomand "skincarisma" e ușor dr folosit

| dullcat a răspuns (pentru WonderGirl7):

Apreciez.laughing E un cuvant frumos, eu as fi zis ca sunt outdated, considerand ca nici pe skincare nu stau mai bine, iar trendurile actuale au destui pasi.Pe masura ce trec anii am impresia ca ar merge un fond de ten, dar de o vreme ma gandesc sa cumpar un produs cu acizi si alte din astea care imbunatatesc aspectul natural pe termen lung.Plus crema spf, de folosit nu doar in timpul verii.Am ochit multe chestii faine la dr max.Voi arunca un ochi si la skincarisma.

| WonderGirl7 explică (pentru dullcat):

Skincarisma e site de verificat ingrediente

recomand farmacia tei dacă vrei ceva de skin.
eu am 2 cutii cu crema de galbenele, spf mereu si ceva cu acid salicilic ca eu cu porii mei...