| anonim_4396 a întrebat:

Fetelor, voi care folosiți și aplicați filtre la pozele pe care le postați pe Instagram, de ce faceți asta?
Am văzut fotografii cu fete în care erau comparate poze cu sau fără filtru iar fără filtru figurile lor arătau mult mai bine, chiar dacă erau machiate sau nu.
Ce rost au filtrele și efectele dacă fotografiile și fețele arată bine natural?

Răspuns Câştigător
| Yparisa a răspuns:

Oamenii judeca orice defect minor și tind să facă tot felul de comentarii inutile. Normal că vrei sa le ascunzi pe toate. Ultima data când am pus o poza naturală pe net mi-a comentat cineva de cearcăne pe care nici nu observasem că le am oricât mă holbasem la poza înainte să o postez. Norocul meu că nu-mi pasa așa mult. Dar dacă eram vreo fata care își crea complexe din nimicuri probabil mă umpleam de anticearcan și filtre acum.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu am folosit niciodata filtrele, prefer naturalul ca nu intentionez sa impresionez pe nimeni.

| Mosotti a răspuns:

Pai intrebarea ta se traduce "Ce rost au figurile si fitele?", raspunsul este ca prostii pun botul la fite si figuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La mine e cel mai simplu : nu folosesc Instagram.

| Dandinelle a răspuns:

Am mai folosit, de distracție. Nu prea postez poze cu mine și uneori când văd un filtru drăgălaș, îl încerc. Nu stau sa mă uit de comentarii sau altele, și consider conturile mele ca albume de amintiri.
În schimb, am o prietena care postează numai și numai poze cu filtre pe Instagram-ul ei. Dar pot spune că-și tine o anumită imagine pe Instagram, poarta diferite outfit-uri, prezintă anumite puncte de controversa etc. Și totuși ea nu se ascunde de frumusețea ei, știe ca e fata faina, știe ca arata bine și pune filtrele ca sa completeze look-ul.
Amandoua am crescut în familie de artiști, ea chiar a studiat artele și totuși amândouă ne hilizim din când în când cu filtre desi apreciem pozele ne-photoshopate, look-ul natural etc.
Asa cum fiecare are gusturi la mâncăruri diferite, așa și fiecare are gusturi la poze diferite.