| Dăăqueen008 a întrebat:

FUNDAAAA!
Vreau sa-mi iau un ceas de la Bershka, un fel de auriu spre culoarea bronzului asa (daca stiti ce vreau sa zic). Ideea e: daca are in compozitie 75% ZINC, 12% CUPRU, 12% ST. STEEL si 1% sticla, o sa se faca naspa? Adica o sa se oxideze sau o sa-si piarda culoare? Si-a luat o prietena unul auriu (dar nu de la bershka) si s-a facut argintiustraight face Multumesc de raspunsuri anyway!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Aliajul prezentat este complet atipic, fiind probabil un aliaj special conceput pentru carcase de ceasuri. Alama prin calitatile sale se preteaza foarte bine confectionarii de bijuterii. Avand in vedere ca seamana cu aurul, insa este mult mai ieftina, a devenit foarte populara si cautata mai ales pentru confectionarea bijuteriilor moderne. Prin culoare si aspect da un aer elegant bijuteriilor. Stralucirea aurie imita bine anumite bijuterii din aur si se mentine foarte multa vreme. in aczul in care in timp seva pierde stralucirea si culoarea acestea pot fi redate prin slefuire in orice atelier de confectionat bijuterii.

1 răspuns:
| Boss_Edi_1988 a răspuns:

Pai, dupa un timp eu sunt de parere ca da, depinde si de firma, mie mi se pare o firma buna Bershka, deci nu prea cred ca o sa ai o problema, nu cred ca se va oxida, am avut si eu un ceas asemanator si inca il mai am si nu am avut probleme de genu sa se oxideze sau culoriile sa isi piarda culoriile>.