| Vanessa95 a întrebat:

Hei all as vrea sa stiu si eu cum as putea sa imi schimb culoarea parului in mod natural fara vopsea?

Răspuns Câştigător
| lSchizo a răspuns:

Tratamentul cu cafea este unul de care puţini ştiu, dar foarte eficient. Se face un litru de cafea foarte concentrată (fără zahăr), se lasă la răcit, după care se aplică pe părul umed, asemeni tratamentului cu muşeţel şi al celui cu lămâie. După, se clăteşte bine şi se va observa o nuanţă mai închisă a părului.

Tratamentul cu coji de nucă îi poate da o tentă de roşcat părului tău, pe lângă cea închisă. Dar dacă asta doreşti, ar fi bine să încerci. Trebuie să fierbi o mână de coji de nucă în apă, până observi că aceasta îşi schimbă culoarea (se înnegreşte). O aplici asemănător celorlalte tratamente naturiste pentru vopsirea părului şi admiri rezultatul.

3 răspunsuri:
| mmo_7852 a răspuns:

Depinde daca vrei sa-i deschizi sau sa-i inchizi culoarea. Pentru a o deschide, clateste cu ceai concentrat de musetel, pentru a o inchide cu infuzie din frunze de nuc. Foarte eficienta este henna, pentru a-i da o nuanta de roscat sau brunet (exista si pentru. par blond, dar nu stiu ce putere de deschidere are), este un ingrendient natural care este foarte benefic parului, intarindu-l si dandu-i stralucire, dar atentie ca dupa o colorare cu henna nu mai poti folosi mai tarziu vopseluri chimice.

| TeddyKawaii a răspuns:

Incearca si tu spray de par... Sper ca te-am ajutat

| talida_6676 a răspuns:

Ei bine, eu am auzit ca exista ceva sampon de par colorant, care se duce dupa vreo doua spalari si banuiesc ca prin "se duce" inseamna ca revine la culoarea initiala si eu zic ca e mai bine asa. Poate nu iti place culoarea aleasa si macar sti ca poti avea din nou culoarea ta naturala. Sper ca te-am ajutat. :d