| teiubesc_5807 a întrebat:

Eu sunt satena(saten mediu, cam asa) si mi-am facut suvite blonde.Acum as vrea sa imi schimb culoarea parului, dar cu vopsea fara amoniac.Mi-as dori sa imi iese un blond inchis.Ce nuanta as putea folosi? Dar sa fie fara amoniac.Multuu:*

7 răspunsuri:
| DmnProfesoara a răspuns:

Eu sunt bruneta si ca sa-mi iasa un ciocolatiu-caramel, adica cu cateva tonuri mai deschis decat nuanta mea mi-am cumparat cel mai deschis blond. laughing In general daca vrei sa-ti deschizi parul, trebuie sa-ti cumperi o vopsea cu vreo 2 tonuri mai deschisa decat ai vrea tu sa-ti iasa.Eu m-am vopsit acum 1 an la salon si am ales exact culoarea pe care voiam sa o am la par.Bineinteles ca nu s-a vazut nicio schimbare.Ma ofticasem teribil, pentru ca aveam majoratul in seara aia si voiam sa-mi fac o schimbare, asa ca mi-am cumparat de la L'oreal vopsea cu amoniac si m-am facut acasa. Dupa 1 saptamana mi-am decolora si varfurile. Totul a iesit super, insa dupa 1 saptama imi cadea parul cu galeata.Mi se rarise considerabil, am urmat timp de 3 luni un tratament de la Ducray care m-a costat in jur de 700 lei.Acum,chiar si dupa 1 an si dupa o groaza de tratamente costisitoare tot nu mai am acelasi par sanator si des.M-am vopsit ieri cu Apivita ( le gasesti in Sensiblu) si sunt multumita in sensul ca n-am probleme cu caderea parului. Ceea ce vreau sa-ti spun si sper ca o sa inveti din experienta mea e sa nu te lasi pacalita de vopselurile astea din comert. Poate ca scrie pe eticheta "fara amoniac", insa de fapt cea mai toxica substanta pentru parul tau este "p-Phenylenediamine (ppd) pe care o gasesti in absolut toate vopselurile! Am aflat si eu asta dupa ce m-am interesat pe internet. Eu te inteleg ca nu-ti place culoare care ti-a iesit si te cred pe cuvant, pentru ca si eu am fost in stare sa ma vopsesc de 2 ori in aceiasi zi cu amoniac doar ca sa-mi iasa nuanta dorita.Deci te sfatuiesc asa:
1.Asteapta cel putin 2 saptamani de la ultimul vopsit.In general trebuie sa astepti intre 1-3 luni, insa daca vei folosi vopsea naturala nu iti va afecta foarte tare parul.
2.Incearca in tot acest timp sa-in aplici parului tau masti care sa-l "pregateasca" de vopsit, adica sa-l faca mai rezistent
3.Foloseste vopsea de la Apivita.Nu contine alcool, amoniac, ppd, parfum, resorcinol si altele care iti distrug in general parul. Vopsea este foarte buna, si pentru ca e 100% naturala costa si 67 lei...Da, stiu asta e faza proasta a vopselei.
4.Ca sa-ti iasa blondul inchis de la saten, cumparati vopsea cu 2 tonuri mai deschisa.

Te pup si noroc! :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la coafor si vezi din caqtalog, sau iti recomand un site unde te poti machia si coafa virtual: taaz.com te descurci. Acolo poti sa-ti alege coafura!

| KittyCAT01 a răspuns:

Http://cdn.allshops.ro/......891148.png
Aici sunt vopsele fara amoniac, sunt foarte bune, mama foloseste ..hmm scrie pe cutie pe spate cum ar trebui sa iti iasa, insa eu din poza as opta pentru nuanta 801, imi place mult :)

| ANDA13SALON a răspuns:

Buna! Cu amoniac sau fara, parul tot se deterioreaza la vopsit... iar daca este ingrijit cum trebuie iti va reveni in o luna la forma initiala. Daca as fii in locul tau, mi-as face mai multe noante suvitat asa, cu noante apropiate. Daca te intereseaza ideea mea, scrie-mi! pup

| Valentina_Venete_1992 a răspuns:

Sincera sa fiu eu cred ca cel mai bine ti-ar sta neagra dar un negru dala inchis. Asta e parerea mea. :* happy

| teiubesc_5807 explică (pentru Valentina_Venete_1992):

Imi sta oribil, crede-ma.Ma maturizeaza mult.Nu sunt eu in poza.

| AlexandraMoldovan18 a răspuns (pentru teiubesc_5807):

Salut, eu iti recomad vopselele 100% naturale fara amoniac de la APIVITA ( se gasesc la farmaciile SensiBlu ) mama mea foloseste aceasta vopsea si e foarte multumita. BaFtA!