Întrebare recomandată | Marius19980 a întrebat:

Hei, am auzit ca drojdia are efecte foarte bune asupra tenului cu acnee si nu numai. Am acnee de peste 4 ani, si sunt sub un tratament de roaccutane, insa care nu pare sa isi faca prea mare efect dupa 4 luni. Este asa buna drojdia! CUM TREBUIE FOLOSITA?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Drojdia se foloseste proaspata.
Cauta intre raspunsurile mele vechi "drojdie proaspata" si vei gasi chiar zeci de raspunsuri, pe care le-am dat.

| Violleta2022 a răspuns:

Apa calda cu sapun, folosite ZILNIC dimineata si seara obligatoriu, au cel mai bun efect asupra tenului, ca-l curata de impuritati si nu se mai astupa porii, nemaifacand puncte negre si nici acnee.

| Hyperion7 a răspuns:

Drojdia are zinc și zincul poate ajuta la tenul acneic, dar nu e o regulă.
De aceea, ar trebui sa ai și o crema reparatoare dar și o mică rutina de care sa te tii.
Daca ai o acnee severa e normal sa nu observi rezultate prea mari in aceste 4 luni.
Acum cum îți este tenul? Observi îmbunătățiri?
Legat de rutina,ai nevoie de un cleanser (de preferat hidratant, pentru că roaccutane,după cum poate ai văzut,usucă fata și nu numai),ai nevoie de o crema reparatoare (Poți întreba dermatologul care ți-ar fi mai potrivită),ai nevoie și să te hidratezi și așa mai departe.
Roaccutane nu tratează coșurile in mod special,el "oprește" glandele sebacee sa nu mai secrete sebum și dacă nu mai e sebum,ar trebui sa moară și bacteria care produce acneea, P. Acnes, și așa dispar de fapt coșurile.
Daca nu ai observat rezultate cu roaccutane, spune-i dermatologului despre tratamentul topic (pe piele) cu cremele Kurak, Duac, Epiduo sau Mask Gel și vezi ce spune.
Atenție! Nu e recomandat sa combini roaccutane cu cremele de mai sus, o să îți arzi fața(la propriu).