| Lonelycatp20 a întrebat:

Hei.Am început să îmi urăsc părul deoarece am firul subțire, e prea moale și nu are volum decât dacă mă usc cu uscătorul de păr, iar după câteva ore stă lipit de cap.E strălucitor, dar nu stă nici cum, plus că se murdărește repede.Acum că e vară și e cald parcă procesul de producere a sebumului e și mai intens.De vreo lună folosesc ulei de ricin și ulei de măsline pentru păr.Pun cele 2 uleiuri pe vârfuri și stau cam juma de oră, sau chiar mai mult.Parcă vârfurile sunt mai sănătoase și părul mi-a crescut repede.M-am gândit să mă tund în scări, credeți că e o idee bună? Nu vreau să l tund bob pentru că nu mi ar sta bine.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu folosesc head and shoulders classic clean 2 in 1, e singurul sampon care imi tine parul curat 4 zile si-mi ofera si putina textura parului fara sa-l incurce. Am incercat si sampoane dermatocosmetice dar asta mi se pare mult mai bun pentru ca ofera si textura.

Poti sa incerci samponul sebo-regulator de la ACM, eu nu l-am folosit - poti cauta review-uri pe google :
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10045427

Si eu am parul foarte fin, am inceput sa-i mai aplic masti cu galbenus de ou si ulei pentru ca-i ofera textura si mult volum. In functie de lungimea parului tau aplici 3-6 galbenusuri de ou si pentru fiecare galbenus de ou adaugi o lingurita de ulei. Eu folosesc ulei de ricin. Aplici masca pe parul uscat ( atat pe lungime cat si la radacina ), acoperi cu o casca de dus/punga parul si stai cu ea cateva ore ( eu stau cel putin 3 ). Clatesti foarte bine parul ca sa te asiguri ca ai indepartat tot galbenusul din par si dupa iti speli parul normal/corect.

Ai nevoie de doua samponari, prima care sa dureze 3-4 minute, timp in care iti masezi scalpul cu buricele degetelor ca sa indepartezi sebumul ( fara sa freci! ) si restul impuritatilor, iar a doua care sa dureze mai putin pentru a te asigura ca scalpul este perfect curat. Clateste timp de cateva minute ca sa te asiguri ca indepartezi samponul. Daca parul nu este clatit bine o sa se ingrase mult mai repede.

Nu iti baga mainile prin par si evita perierea parului de multe ori pe zi. Daca scalpul se ingrasa trebuie sa il speli. Evita alimentele grase si prajelile. Evita produsele de styling si balsamul aplicat aproape de radacina.Eu am renuntat la balsamurile si mastile de par din comert, majoritatea contin porcarii care afecteaza sanatatea parului in timp si " fura " din volum. Evita sa folosesti uscatorul de par la o temperature ridicata, apa fierbinte ( stimuleaza productia de sebum ) sau rece atunci cand iti speli parul si baile fierbinti cu abur pentru ca nu sunt sanatoase pentru piele si nici pentru scalp. Sauna iese din discutie lejer. Evita sa-ti uzi parul si scalpul cu apa de la piscine sau mare, nu sta in soare si daca stai foloseste o palarie sau o sapca. Daca ai matreata trateaz-o, evita stresul pentru ca el este responsabil pentru caderea parului, matreata si productia excesiva de sebum.

Poti sa iti aplici o data pe saptamana uleiuri cu o concentratie de acid oleic mai redusa pe care sa le ti pe par si scalp cat poti tu de mult (1/6/24 de ore ).
Poti sa folosesti : ulei de germeni de grau ( 15% concentratie acid oleic ) – contine o cantitate foarte mare de vitamina E, macese ( 15% ), jojoba ( 12%), seminte de bumbac (25%), canepa ( 12% ), samburi de struguri ( 20%), coacaze negre ( 10% ), seminte de bumbac ( 18%), seminte de merisor ( 25% ), in (20%) si ulei de borago ( 17%)

Iti poti face un mixt folosind ulei de germeni de grau, samburi de struguri, coacaze negre si macese. Uleiul trebuie sa fie usor incalzit inainte de aplicare. Poti sa scufunzi sticla cu ulei intr-o cana cu apa pe care ai incalzit-o in prealabil. Mastile cu ulei te pot ajuta sa reglezi productia de sebum.

De cate ori iti speli parul de atatea ori trebuie sa-ti speli si peria de par. Peria o poti spala cu ajutorul unei pensule de vopsit si cu un sampon mai dur sau sapun lichid. Mai poti folosi o data pe saptamana si bicarbonate de sodium cu otet, lasand solutia sa actioneze 5 minute. Astfel eviti aducerea de impuritati pe par si scalp cand el este curat.

Eu l-am avut o data tuns in scari si parea mult mai rar ( am regretat in ultimul hal laughing ), cand a fost tuns mediu ( chiar deasupra umerilor ) am avut volum doar dupa tuns si cum l-am spalat a murit volumul ala, aceiasi chestie s-a intamplat si cand am fost tunsa bob. laughing Pentru mine cea mai buna varianta e lung si tuns intr-un v larg ( filat doar la varfuri ). Poti sa-l impletesti dupa baie daca vrei si mai mult volum. ^^ Sampoanele uscate dau textura, volum si absorb sebumul dar sunt pline de iritanti care dauneaza sanatatii scalpului.

| Lonelycatp20 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc mult pentru sfaturi.Eu una mă feresc de wash&go și head&shoulders deoarece îmi fac mătreață și îmi usucă rău de tot părul și are SLS un agent de curățare extrem de periculos. Balsam nu folosesc deoarece mi se pare că îngreunează părul.Totuși am tot auzit de Șamponul L'oreal elseve cu argilă albă care cică garantează 3 zile de păr curat, este special conceput pentru păr gras și are review-uri bune.de asemenea și l'oreal elseve fibralogy este lăudat. Mătreață am doar în ceafă și folosesc momentan șamponul farmec cu grâu și urzică și lasă părul moale, nu simt nevoia să aplic balsam.Aș vrea să mi cumpăr totuși un ulei de păr dar nu știu de care. Dacă folosești cumva unul care e bun și accesibil să-mi spui te rog.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lonelycatp20):

Stiu ca contine SLS, dar din tot ce am incercat din supermarket ( chiar si de la ei, am incercat diverse variante ) doar asta-mi prieste. Este un rau necesar pentru mine. :))

Poti sa incerci Balea Med Ultra Sensitive ( il gasesti in magazinele DM ) - nu contine iritanti, are surfactanti/agenti de curatare blanzi si multe ingrediente benefice pentru scalp precum : Glycerin, Panthenol ( vitamina B5 ), Niacinamide ( vitamina B3 ), Tocopherol ( Vitamina E ) si Lecithin. Costa undeva la 10 lei.
https://www.dm.de/balea-shampoo-ultra-sensitive-p4010355795809.html

Eu nu l-am folosit ( inca ), dar am gasit un review si tipa zice ca ii lasa parul usor si il pastreaza curat pentru 5 zile.
http://fillenine.blogspot.ro/......a-med.html

Eu am auzit-o pe Andreea Balaban ca la ea nu are efect samponul L'oreal cu argila, oricum pana nu incerci ceva nu ai de unde sa stii ce efect are la tine. Eu am renuntat sa dau banii pe produse de ingrijire speciale pentru par, oricum majoritatea contin parfum si ingrediente cu rol parfumant. N-ai pentru ce. ^^