| DeeaCreata a întrebat:

Hei.Am nevoie de ajutor. A slabit cineva cu fructe goji? Daca da, ce cantitate ati luat pe zi? Ati facut si sport sau ati tinut si dieta in acest timp?

4 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Goji nu sunt pentru slabit, logic ca daca le manaci doar pe ele pe zi o sa slabesti, poti sa incerci acelasi lucru cu orice fruct sau leguma, organismul slabeste brusc si prost din cauza ca nu are ce sa manaci si isi consuma rezerva, dar apoi cand o sa manaci, pune mult mai mult pentru alte vremuri grele.
Eu folosesc goji in smoothie-uri impreuna cu alte fructe ( beau de diminerata), dar nu am slabit de la asa ceva.
Eu te-as saftui sa slabesti sanatos, cu o alimentatie echilibrata si cu cele 3 mese pe zi care sunt sfinte, daca sari peste mese, te ingrasi deoarece organismul are tendinta sa cera mult mai mult dupa o perioada de infometare.
iar daca ti o dieta asa de stricat o sa iti strici organimul pentru ca nu i dai nutrietii necesari pentru a se dezvolta corect.
Incerca sa mananci sanatos. Sa ai cele 3 mese, cea de dimineata sa fie cea mai bogata caloric si cea mai diversificata ( paine, oua, branza, ceai, lapte, orez, fructe), cea de pranz ceva mai usora ( supa, ciorba, gratar *din legume, vita, pui, curcan, peste*, linte, fasole), iar seara, o salata in principiu, si cina sa fie pana pe la 19).
Intre mese principale poti sa iei si gustrari ( doar dupa cea de dimineata si dupa amiaza), constand in fructe.
Masele sa nu inclda prajeli, prea multe paste, sau dulciuri.
Si sa bei cel putin 2 l de lichide ( de prefera apa, nu suc, daca doresti sucuri, iti faci freshuri de fructe acasa, neindulcite). Si mult sport, alergat, mers pe bicicleta, sarit coarda, aerobic.

| Heisen10 a răspuns:

Eu ca sa slabesc, am facut sport, ma trezeam pe la 7 alergam pana pe la 8, 7:30 si dupa cand ajungeam acasa stateam si mai dormeam pana la 9.
Dupa faceam flotari, si cateva exercitii. si incercam sa mananc mai sanatos dar nu neaparat dieta.

| DeeaCreata explică (pentru Heisen10):

Da, stiu si eu ca se slabeste facand sport. Dar eu intrebam daca a slabit cineva su fructe goji.

| Deyiu23 a răspuns:

Este o mare prostie! te sfatuiesc sa nu te bazezi pe aceste fructe... au un gust foarte scarbos sad...si nu dau nici un rezultat fara o dieta echilibrata si sport
Mult succes! :*