| Firstgirl a întrebat:

Hei! Am o problema, eu aveam parul foarte cret dar l-am intins si de cateva saptamani nu imi mai sta parul cret.Cum il repar?

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

Parul este alcatuit din proteine - in special keratina, care adopta diferite pozitii spatiale (adica conformitati) tridimensionale, prin legaturi precum cele de hidrogen. Incalzind parul, sau tratandu-l cu diverse substante biotoxice, poti denatura aceste proteine care-si pierd conformitatea si poate densitatea (nu se stie cauza reala a parului cret).
Nu-l poti repara, ci poti doar astepta sa creasca. Adica sa se produca noi proteine, care vor forma aspectul de par cret (daca il ai asa genetic).

Pe data viitoare, pentru a mai intinde parul, poti apela la un tratement cu keratina.

1 răspuns:
| WhiteLife a răspuns:

Buna! Iti recomand sa incerci metoda Curly girl. Este un grup de suport pe Facebook- Par cret si bucle rasfatate, acolo gasesti toate detaliile.