| Libelle a întrebat:

Hei, fetele. Cam de un an si jumatate imi intind parul cu placa, in contextul in care parul meu e aproape cret (extrem de ondulat, dar nu cret total). Si vad ca s-a ars destul de rau. Am folosit o vreme un spray protector dar nu prea mi se parea ca isi face efectul. De la Syoss. Acum azi mi-am tuns varfurile, ma rog. cam 7 cm din el, si as vrea o protectie termica buna. Auzisem de produsele de l Toni&Guy, dar nu am vazut niciodata. Stiti unde se gasesc? Sau daca nu, orice altceva bun?

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Căldura deshidratează și usucă firul de păr, de aici și despicarea vârfului și ruperea lui!
Nu există produse de protecție eficiente ori placă care să nu deterioreze, ci ele sunt pentru folosire la ocazii, nu utilizare zilnică/ săptămânală.
Am și eu atât placă cât și o cremă de protecție, dar fac uz de ele foarte rar, am ales o tunsoare care să nu necesite placa, am părul lung.
În cazul tău poți face o îndreptare permanentă dar te costă 500-700 ron.
Pa, pa.

| Mayar a răspuns:

Iti trebuie o placa de par ionizata negativ, sau ceva de genul din ceramica si alte chestii complicate, si apoi sa te dai cu ceva spray protector. Mai intai trebuie placa sa fie buna!
O placa pe care ai putea-o lua sa nu iti distruga parul ar putea fi putin scumpa, dar nah, ori ai par care nu e ars, ori nu te mai faci cu placa. Uite aici placi despre care vorbeam >> BaByliss Pro Nano Titanium
CHI HSI Styler Ceramic Tourmaline Ionic
Remington S-9951 Frizz Therapy
Sedu Revolution Tourmalins
Karmin G3 Salon Pro Tourmaline Ceramic
Cortex Solo450 Titanium

Daca vrei sa te lamuresti, citeste aici pe acest site despre asta >> http://www.roportal.ro/discutii/topic/100686-placa-de-par/

Deci, mai intai placa sa fie buna, si apoi vezi ce spray protector iti cumperi.

| Fiorella18 a răspuns:

Nu exista nici un produs care sa aiba o protective destul de buna pentru a folosi placa in fiecare zi, timp indelungat. Din pacate, parul se va arde, orice produs ai folosi. Sunt produse mai bune care iti protejeaza parul mai bine dar tot se va arde daca folosesti zilnic aparatul de indreptat parul. Deci singura solutie e sa folosesti mai rar. Mai era o metoda de indreptare, fara placa, cu un fel de bigudiuri foarte mari..pe youtube am vazut, nu mai stiu care era videoclipul, dar poti cauta pe internet daca te intereseaza.