| Inela a întrebat:

Hei fetelor! Mi-ati putea enumera tipurile de masti de argila, pentru ce tip de piele sunt fiecare si care sunt efectele fiecarea? happy

3 răspunsuri:
| Amilik a răspuns:

1. Argila rosie sau argila din bentonita contine peste 70 de minerale si are proprietati antibacteriale care ajuta la reducerea acneei, imbunatatesc circulatia si vindeca inflamatia pielii. Poti folosi aceasta argila de doua ori pe saptamana daca ai acnee. Poate fi folosita si intern.

2. Argila alba este unul dintre cele mai versatile tipuri de argila, fiind folosita cu precadere in cosmetica datorita proprietatilor antibacteriale si exfoliante. Acest tip de argila poate fi folosit pentru indepartarea murdariei si curatarea porilor, dar si pentru a regenera celulele epidermei. Daca iti doresti un ten perfect, argila alba este solutia, fiind potrivita pentru toate tipurile de piele.

3. Argila verde (culoarea ii este data de minerale ca fierul si magneziul) absoarbe toxinele de la nivelul pielii si o purifica. De asemenea, poate indeparta punctele negre si sebumul in exces, fiind benefica pentru femeile cu pielea grasa. Argila verde are o actiune tonica asupra pielii, lasand-o proaspata si revitalizata. Poate fi folosita saptamanal.

4. Argila Fuller’s Earth este un alt tip de argila de culoare alba, ce are in compozitie siliciu, fier, magneziu si este folosita ca si agent de iluminare a pielii. Acest tip de argila absoarbe grasimea din piele, fiind potrivita pentru femeile cu tenul gras, acnee, pete. Poate fi folosita in masti de fata pentru ten gras.

5. Argila Rhassoul are o culoare brun- roscata si este unul dintre produsele preferate de catre spa-uri. Este bogata in minerale ca potasiu, calciu, magneziu, siliciu, sodiu si are proprietati astringente si de absorbtie. Argila Rhassoul imbunatateste elasticitatea si claritatea pielii si o hidrateaza. Poti folosi produse cosmetice care sa contina aceasta argila (masti faciale si chiar si sampoane si balsam de par).

| Nicki18 a răspuns:

Ai ai ai, ce influenta am eu asupra ta big grinD