| euana05 a întrebat:

Hei! Stie cineva niste leacuri babesti sau naturiste care imi vor face tenul perfect. Adica fara cosuri, puncte negre, bubite sau tot felul de impuritati. PLEASE HELP! Fundita+pupici!

Răspuns Câştigător
| AiDuTzA a răspuns:

Nimeni nu spune ca produsele si tratamentele moderne de ingrijire si infrumusetare nu fac minuni. Dar cele naturiste pot face minuni si mai mari pentru ten si pielea trupului, mai ales in aceste zile de mare sarbatoare si petrecere cand trebuie sa fim mai frumoase ca oricand. Iti propunem cateva tratamente de infrumusetare menite sa corecteze micile imperfectiuni ale pielii, sa-ti rasfete pielea sau sa-i redea stralucirea ei fireasca.

Pentru imbunatatirea circulatiei sangvine la nivel facial: Tratament cu ulei de masline si faina de mustar

Pentru tenul care se confrunta cu o circulatie deficitara a sangelui, un tratament usor de efectuat, cu actiune fortifianta si nutritiva, dar si de activare a circulatiei sangvine faciale este masca din faina de mustar si ulei de masline. Prin urmare, ai nevoie de urmatoarele ingrediente: 1 lingurita faina de mustar, 1 lingurita infuzie racita de musetel, 2 linguri ulei de masline. Intr-un castronas, amesteca bine faina de mustar cu infuzia de musetel si dupa ce obtii o pasta omogena incorporeaza in ea si uleiul de masline. Aplica-o pe suprafata tenului, lasand-o sa actioneze maxim 10 minute. Atentie insa! Aceasta masca este recomandata doar tenurilor rezistente, cenusii si nu este potrivita tenurilor sensibile, care se irita cu usurinta.

Pentru prevenirea imbatranirii pielii: Masca cu smantana si pulbere de spirulina

O masca eficienta pentru tonifierea tenului matur (normal sau cu tendinte spre uscare) si prevenirea aparitiei ridurilor este reprezentata de combinarea unui galbenus crud de ou cu o lingura de smantana si 0, 7 grame pulbere de spirulina. Amestecul se lasa sa actioneze asupra tenului pret de un sfert de ora dupa care se inlatura cu apa calduta.

Pentru regenerarea tenului uscat si deshidratat: Masca de morcovi si ulei de germeni de porumb

Pentru aceasta masca ai nevoie de un morcov dat prin razatoare sau tocat cu ajutorul blenderului, 1 lingurita suc proaspat de lamaie, 1 galbenus de ou, 1 lingura ulei de germeni de porumb. Amesteci bine ingredientele intr-un castron de portelan si pasta obtinuta o aplici pe suprafata tenului si pe gat. O lasi sa actionezi timp de un sfert de ora, dupa care o inlaturi fie cu apa minerala dezacidulata sau cu infuzie de musetel.
Draga prietena, imi cer scuze pentru faptul ca nu am mai postat demult un nou articol, insa de data asta sper sa fiu mereu aici pentru problemele si intrebarile tale. Asadar, astazi iti ofer un articol care sper sa te ajute in cazul in care ai un ten cu probleme si un portofel nu foarte darnic.

Mereu am avut probleme cu tenul si nu gaseam niciun antidot pentru punctele negre, pentru acnee, pentru aspectul lipsit de viata al tenului meu. De fapt, antidotul exista, numai ca pretul ma facea sa-mi iau gandul de la el. Un ten perfect costa destul de mult. Putem spune ca e o drama pentru noi toate, nu?

Ceea ce nu stiati este ca oricat ai investi in tratamente cosmetice, la fel de multi factori chimici contin cat sa-ti distruga tenul, nu pe moment, dar in timp cu siguranta. Frumusete cu riscuri pe termen lung.

De ceva timp, am devenit fanul produselor naturiste, sunt extraordinare si nu au efecte secundare. Ce e dat de la Mama Natura cu siguranta nu va face rau, dimpotriva.

Asadar, in acest articol iti voi spune si tie secretul unui ten perfect, in functie de diferitele probleme pe care acesta le poate suferi. Trebuie doar sa te inarmezi cu rabdare si vointa! Frumusetea ta va avea de castigat.

Primul pas in tratarea unui ten cu probleme este demachierea. Nu conteaza cat de obosita esti, cat de ocupata sau mai stiu eu ce pretext gasesti cand vine vorba de demachiere, fa-ti timp si inlatura orice urma de machiaj in fiecare seara. Foloseste o discheta demachianta si un demachiant hidratant sau servetele umede special create pentru acest proces. Evita servetelele umede gasite in magazine, nu toate sunt facute special pentru demachiere si te poti alege cu o piele iritata.

Dupa ce te-ai demachiat foloseste o lotiune tonifianta pentru a curata cu adevarat fata, vei observa cat machiaj si sebum a ramas pe tenul tau dupa demachierea obisnuita. Eu iti recomand lotiunea "Lara", pe care o gasesti aproape in orice magazin la pretul de 4 lei.

Urmeaza partea de hidratare, deoarece lotiunea contine alcool si acesta iti va usca tenul in mode considerabil (un punct in plus pentru a scapa de cosuri!). Pentru un ten perfect foloseste o crema hidratanta, nu foarte grasa sau la recomandarea mea - uleiul de morcovi. Se gaseste la farmacii sau la plafar, ori daca esti mai comoda poti sa-l comanzi de pe internet. Se gaseste la un pret acceptabil si este foarte bun pentru tenul tau, plus ca iti confera o nuanta de bronz si, cu timpul, inlatura orice fel de pete pe care tenul tau le are.

Ai un ten acneic? Cine a spus ca este o problema? Daca ai probleme doar cu cate un cos aparut cand iti este lumea mai draga, poti sa incerci cateva metode simple de a scapa de el cat ai bate din palme.

Aplica pe cos, inainte de culcare, putina pasta de dinti, atat cat sa-l acopere si lasa-l asa. Dimineata, spala-te pe fata cu un sapun antibacterian si daca acesta nu a disparut, va fi vizibil mai mic si mult mai putin rosu. Aplica apoi o crema hidratanta, deoarece acea zona va fi foarte deshidratata.
Se pare ca otetul nu este bun numai in mancare si pentru par, are si efecte antiacneice. Aplica putin otet pe cosul buclucas, dar nu prea mult pentru ca s-ar putea sa iti dea o senzatie de usturime-mancarime daca il aplici pe intreaga fata. Lasa-l sa actioneze, apoi clateste fata cu apa calduta si hidrateaza la fel de bine cu o crema.
Mierea are efecte benefice cand vine vorba de acnee. Aplica putina miere pe zona afectata, apoi lipeste un plasture sau un tifon si mergi la culcare. A doua zi, cosul va fi disparut cu siguranta! Clateste fata cu apa calduta din abundenta si apoi hidrateaza ca si in cele doua cazuri de mai sus.
Fierbe cateva pliculete de ceai de musetel si imbiba o bucata de tifon steril in "ceaiul" cald, apoi aplica tifonul pe zona infectata. Lasa-l sa actioneze cca. 10-15 minute, dupa care aplica o picatura de tinctura de propolis si las-o sa actioneze pana dimineata. Clateste, hidrateaza si zambeste, cosul a disparut!

Pentru probleme cu acneea pe o suprafata mai mare a tenului, iti recomand urmatoarele masti si tratamente ca sa obtii un ten perfect:

Cauta in farmacii "Crema-gel cu salvie si sulf", aplica in fiecare seara dupa ce te-ai demachiat si ti-ai tonifiat tenul cu o lotiune astringent si las-o sa actioneze pana dimineata. Ritualul ce urmeaza l-ai invatat deja de mai sus: clatesti si hidratezi! Pret: 16 lei
O crema de zi foarte buna pentru tenul acneic, este cea cu propolis si zinc, pe care o gasesti in farmacii (de obicei in cele naturiste). Se aplica de 3 ori pe zi si vei observa efectele extraordinare pe care le are in cel mai scurt timp. Pret: 13 lei
O sa razi, draga prietena, dar te voi trimite la farmacia veterinara. Nu, nu glumesc si nici nu vreau sa te jignesc. Du-te la orice farmacie veterinara si cere "Mibazon", este un unguent ce contine mai multe antibiotice la un loc si este extraordinar in tratamentul antiacneic. Aplica-l cu incredere de 2 ori pe zi si lasa-l sa actioneze cat de mult timp poti. Se clateste cu apa si sapun antibacterian si, de data aceasta, nu necesita hidratare.
Curata zilnic zonele afectate cu ceai de musetel si evita sa te speli cu apa de la robinet, contine foarte multe bacteria, care duc la problemele tenului tau.
Dezinfecteaza-ti telefonul cat de des poti cu un servetel antibacterian sau cu o discheta imbibata in spirt (ai grija sa nu fie foarte uda pentru a nu afecta telefonul). In zona urechii sip e obraz in partea in care tinem mai des telefonul, vei observa ca ai mult mai multe cosuri si puncte negre, din cauza bacteriilor de pe acesta.
Orice tratament trebuie facut dupa ce ati spalat bine mainile si le-ati dezinfectat!
O masca eficienta pentru tenul gras si acneic este urmatoarea:

lingura de crema de fata (grasa)
1 lingura de miere

1g de bicarbonat de sodiu

Se amesteca ingredientele de mai sus si se aplica pe toata fata, se lasa sa actioneze cca. 20-25 de minute si apoi se clateste cu apa calduta. Vei fi uimita de efectele pe care le are!

Se stie ca aspirina este unul dintre ingredientele cheie al majoritatii produselor cosmetice. Iata o masca eficienta pe baza de aspirina:

5-6 aspirine tamponate
putin suc de lamaie
1 picatura de miere
1 lingura de iaurt

Se amesteca ingredientele de mai sus pana devin o pasta omogena, dupa care se aplica pe intreaga fata. Se lasa sa actioneze cca. 20 de minute, dupa care se clateste cu apa din abundenta.

Daca vrei doar sa ii redai elasticitate si viata tenului tau, atunci incearca o masca pe baza de argila. Amesteci 3 lingurite de argila pudra (se gaseste in farmacii) si cu1-2 lingurite de miere. Se aplica pe fata curatata in prealabil cu atentie si se lasa sa actioneze cca. 20-30 minute. Se curata cu atentie cu apa calduta si apoi se hidrateaza tenul cu o crema. Inca un pas spre un ten perfect.

Asadar, draga prietena, tenul tau nu tine cont de cat de scumpe sunt produsele folosite, ci de ingredientele pe care le contin. Mentine-ti tenul curat mereu si cand ai ceva timp liber aplica-ti o masca pentru ca nu ii vei face decat bine!

Sper sa iti fie de folos sfaturile mele de frumusete si astept intrebari in legatura cu eventualele nelamuriri despre continutul acestui articol. De asemenea, astept propunerea ta despre subiectul urmatorului articol. O zi frumoasa!

http://tenperfect.ro/
sper ca te-am ajutat:*

2 răspunsuri:
| razvybubu22 a răspuns:

5 plicuri de ceai de menta si punelo intr-o oala si cu un 1 de apa fierbinte punele si puneti capul deasupra oalei ca sa-ti vina aburul pe fata si acoperati capul cu ceva fundita va rog

| EllyKhalifa a răspuns:

Eu am incercat timp de 1 luna un tratament:iei un ou nefiert, il spargi si iei albusul iar apoi iai o pensula si iti pui pe fata.Lasa 5-10 min iar apoi spalate pe fata. Fa acest lucru in fiecare zi si va merge.La mine a mers