| martiea a întrebat:

Hei! sunt adina si ma tem sa nu imi iasa si mie cosuri! mi-a iesit acum vreo 5 zile un cos si l-am uns cu isotrexin.saracul de fratemiu are multe cosuri,acnee si ia roacutane, are 19ani.eu am aproape 15 ani si nu prea am,adica asa niste puncte negre pe nas si cosulete mititele, dar care nu se vad.Slava Domnului! Ce imi recomandati sa fac? as dori niste masti ceva pentru prevenire.am auzit ca e bine sa mananci tarate de grau doua lingurite pe zi si nu o sa-ti iasae adevarat? daca nu,la ce e buna? va rog raspundeti-mi la toate intrebarile! chips-urile sunt bune la ceva? lays,chio chips, kraks? eu le evit pe cat posibil... o data la doua saptamani mananc un chips? dar voi? ce pareri aveti? vreau sfaturrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrriiiii. multumesc! din sufletel!

2 răspunsuri:
| mona a răspuns:

De cosuri tot nu vei scapa, odata si odata vei trece si tu prin asemenea perioada cand te vei confrunta cu cosurile

| Aayan a răspuns:

Buna! >:d<
Cosurile ies indiferent ca-ti doresti tu sau nu. E varsta si ma rog, pubertatea.
In primul rand sa nu cumva le spargi, pentru ca ele se intesifica. Trebuie sa le lasi sa se usuce sau ca aplici baton pentru uscarea lor. Adica eu una personal il folosesc si ma ajuta.
Din cate stiu eu, nu e adevarata ideea sustinuta de tine cum ca taratele de grau ar ajuta.
Chips-urile sunt alta tema. Unii spun ca e un mit ideea ca chips-urile formeaza sau ajuta la creearea cosurilor, insa altii sustin ca nu au nici o treaba.
Eu cred ca adevarul e la mijloc, adica ca organismul depinde de alimentatia ce o ai si ca corpul tau reactioneaza la ceea ce ii oferi, indiferent ca sunt chip-uri sau nu.
Nu te agita. Nu esti prima sau ultima fata care va avea cosuri. Stiu ca e neplacut, insa asta e. :*