| NimeniAnonim888 a întrebat:

Cum se face gomaj cu tarate de grau?(este un tratament pentru cosuri)

Răspuns Câştigător
| Konata a răspuns:

1. 100gr. malai se amesteca cu putina smantana si apa cat sa obtii o crema! Aplici pe ten il lasi sa actioneze 5 min si gata. cand te speli, freci putin. O sa ai un ten super curat, fara puncte negre si alte chestii. La fel procedezi pentru. corp. Insista pe zonele cu probleme. E foarte bun si contra celulitei!

2. Atunci cand simti ca un cos e pe cale sa-si faca de cap ia un prosop si tine-l cam 5 min. sub apa fierbinte. Preseaza locul cu pricina pana se mai raceste.Repeta operatia de 2-3 ori pe zi.

3. Seara inainte de culcare aplic comprese cu infuzie de galbenele. aceasta se obtine din doua linguri de flori de galbenele la o cana de apa clocotita [cca 300 ml apa]. Dupa 10-15 se limpezeste infuzia si se amesteca cu o lingura de miere de albine.

4. Gomaj pentru ten gras : Se face un amestec din 2 linguri malai, 2 linguri tarate de grau cernuta, una lingura bicarbonat de sodiu (alimentar).
Se omogenizeaza amestecul si se pastreaza intr-un vas bine inchis. Se aplica pe tenul umed, se lasa sa actioneze cca. 1 min apoi se maseaza usor si se clateste cu apa calda cu ceai de sunatoare sau de menta, dupa preferinta.

- Trei lingurite de tarate de grau, trei lingurite de malai fin, o lingurita de bicarbonat de sodiu (alimentar). Se amesteca si se pastreaza intr-un borcan cu capac pentru folosire repetata.

- Un albus batut spuma se amesteca cu tarate de grau sau cu malai pana se obtine o pasta nu prea consistenta.

- Sucul de papadie (tulpina si frunze) se amesteca cu lapte nefiert si argila pana se obtine o pasta usor de intins.

Mod de folosire
- preparatele care contin malai sau tarate se aplica pe fata, se lasa 15 minute, apoi se freaca usor obrazul cu varful degetelor (ca un masaj) si in final se clateste fata cu multa apa.
- preparatele sub forma de pasta se aplica pe fata, se lasa sa se usuce si se indeparteaza prin frecare cu un burete sau un tampon.

In ambele cazuri, obrazul trebuie sa fie in prealabil bine curatat (o baie de aburi e ideala, fiindca deschide porii.)

5. Pt un gomaj eficient si putin costisitor, folositi 2 liguri de miere lichida, in care incorporati o lingura de sare grunjoasa.
Cu pasta rezultata curatati bland fata, insistand pe zona T. Atentie insa la pielea fina din jurul ochilor. Pt aceasta ungeti delicat cu putina miere si lasati 10min. Efect garantat.

6. In primul rand, se demachiaza bine tenul, atat fata, cat si gatul si decolteul. Se clateste bine cu apa calduta. Pe pielea umeda se aplica un amestec din malai fin cu crema de faza si se maseaza usor, timp de 5-7 minute, pentru a obtine un gomaj eficient.
Se clateste iar si se sterge pielea cu un prosop. Se aplica o masca ce consta din: suc de morcovi - ideal vara( ori citrice / castravete), amestecat cu un ou bine batut, doua lingurite de ulei de masline si cate o capsula de vitamina A si E. Se maseaza usor pana se intinde masca si apoi se tine o jumatate de ora. Dupa ce clatiti, aplicati pe fata si pe decolteu o infuzie concentrata de patrunjel, care are confera limpezime tenului iar, in timp, estompeaza pistruii si petele inestetice. Si infuzia trebuie tinuta aproximativ 20-30 de minute.

7. Primul pas este demachierea ochilor. Aceasta se realizeaza cu miscari circulare, din coltul interior spre coltul exterior. Este de preferat ca ochii sa fie inchisi. Pleoapa inferioara se sustine cu degetul aratator si cu miscari de sus in jos se indeparteaza rimelul. Dupa aceea se shimba directia si din coltul exterior spre coltul interior se face demachierea pleoapei inferioare.

Apoi se curata fata cu demachiant, numai cu miscari ascendente pentru a nu afecta muschii fetei. Sa nu uitam de gat - acesta trebuie tratat cu aceeasi atentie pe care i-o acordam fetei.

Al doilea pas este tonifierea tenului. Se foloseste lotiunea tonica potrivita tipului nostru de piele. Se aplica cu ajutorul unei dischete demachiante, tot cu miscari ascendente pe fata si pe gat.

Urmatoarea etapa este exfolierea, adica curatarea pielii de stratul superficial de celule moarte cu ajutorul unei masti exfoliante, gomajului sau scrub-ului. Un gomaj pe care ni-l putem prepara acasa este compus din putina faina de porumb in combinatie cu crema de ras. Se maseaza tenul cu miscari ascendente si circulare.

Dupa ce tenului nostru i s-au deschis porii, in urma exfolierii, se face o infuzie cu ceai. Aceasta se pregateste astfel: se prepara ceaiul dupa preferinte si tipul de ten (ceaiul de musetel are proprietati astringente, menta revigoreaza pielea, etc.) si stam, timp de 10 minute, cu capul aplecat asupra vasului cu ceai fierbinte, cu un prosop pe cap, pentru a directiona aburii spre fata.

In timpul acestui proces porii se deschid, ceea ce ne permite sa stoarcem eventualele puncte negre. Se iau doua dischete demachiante si se preseaza foarte usor pana acestea ies la suprafata. Apoi se tamponeaza usor cu putin tonic pentru a nu se infecta. Daca avem un cos il putem stoarce, folosind aceeasi procedura. Acest lucru se face cu foarte mare atentie deoarece infectia se poate imprastia foarte rapid pe restul fetei. Chiar doua cosuri pot avea structuri diferite si pot cauza probleme de piele daca nu sunt tratate corespunzator. Apoi se tamponeaza din nou cu tonic zonele afectate.

Ultimul pas il constituie aplicarea cremei. Mai intai ochii (daca avem o crema sau gel destinat pielii sensibile a ochilor ar fi mai indicat) se maseaza cu crema, cu miscari circulare dinspre coltul exterior spre cel interior, pentru prevenirea aparitiei ridurilor tip "laba gastii".

Apoi crema se aplica si pe restul fetei cu miscari ascendente si circulare pana intra in piele. Putem sa ne facem si un masaj energizant prin presarea unor centre energetice ale fetei. Cu ajutorul degetului aratator si al celui mijlociu apasam usor la radacina nasului, la tample si la mijlocul pometilor.

Dupa acest tratament se recomanda cateva ore de repaus sau, de ce nu, de somn! Iti veti simti tenul revigorat si vei realiza ca meriti 30 de minute pe saptamana pentru un chip luminos si proaspat.

Sursa: Gomaj natural - Cosmetica, tunsori, culori - avantaje si dezavantaje http://forum.7p.ro/Gomaj-natural.aspx?g=posts&t=1025#ixzz2GosuQBPX

Uite aici niste informatii despre acest tratament naturalist : http://www.taifasuri.ro/......-2011.html

2 răspunsuri:
| Maomau a răspuns:

Mai bine ia de la farmacie o lotiune pentru tratamentul / disparitia cosurilor!
Cu gomajul tau sau cu alte leacuri babesti, risti sa-ti infectezi mai rau fata