| Dariaanonimasecreta a întrebat:

Hei TPU, am o mica intrebare.
Am cosuri pe fata, dar nu din acelea cu cap galben, sunt pur si simplu mici bubite care arata foarte urat! Am folosit tot felul de tratamente, dar niciunul nu m-a ajutat sa scap de ele.Acum am inceput sa folosesc tinctura de propolis, dar nu prea stiu cum se foloseste…Aveti niste sfaturi?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Igiena precara este motivul.
Spala-te zilnic, dimineata si seara, cu apa si sapun si vei vedea ca vor dispare.
Atentie: tinctura de propolis Nu se pune pe fata!

| dullcat a răspuns:

Buna.Sfatul e sa mergi la dermatolog fiindca eu cred ca tu vorbesti de puncte de grasime sau altele de care nu scapi asa rapid ca in cazul acneei obisnuite.

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Poti lua si niste Argila verde ( cea de la Asla Vital), pe care o amesteci cu cateva picaturi de propolis si albus de ou.
Mai poti lua Asocilin de la farmacia veterinara si dai pe bubite. Posibil sa colecteze puroi apoi sa se retragă singure sau scoti tu cu un servetel sa nu imprastii infectia respectiva.

| Cipi1212 a răspuns:

Buna, Acele coșuri sunt coșuri înfundate. Trebuie să aștepți să se coacă. Dacă încerci să le storci înainte de a se coace sunt dureroase. Poți încerca cu propolis, cu pastă de dinți sau creme din farmacii.

| CalinaXandra a răspuns:

Bună! Mergi la un medic dermatolog. Tratamentele care le-ai folosit cu siguranță nu au fost prescrise de un medic și de aceea nu te-au ajutat. Cine ti-a zis de tinctura de propolis? Nu exista sa îți pui asa ceva pe ten.
Nu mai citiți de pe google toate prostiile și leacurile. Un medic bun e soluția.
Ai grija și ce mănânci și ce stil de viață ai! Contează mult. Tot ceea ce organismului nu îi priește, iese la suprafață. Hidratează-te.