| Elisa97 a întrebat:

De la ce vârstă credeți voi că e OK să ai piercing/tatuaj?
Eu am 12 ani si nu, nu vreau să îmi pun dar părinții mei sunt de acord să mi fac asta la ce vârstă vreau eu happy

Răspuns Câştigător
| qZizzziii a răspuns:

PIERCING: Daca vrei in ureche poti sa iti faci acum, gen a 2-a gaura, maxim a 3-a. Daca vrei in buric eu zic sa nu-ti faci niciodata, doare foarte tare. Daca iti faci in limba vei fi judecata si nu vei putea parea serioasa pana nu-l scoti. Daca vrei in buza, obraji sau spranceana gandeste-te ca o sa ai mereu gaura acolo, chiar daca scoti pierce-urile. De celelalte intime nu mai are rost sa vorbim despre cat de tare de doare. Cel in nas e destul de ok dar dupa 16 ani, altfel vei fi privita dubios. Si revenim la urechi cu acum ne referim la helix, industrial etc. eu cel putin le ador, dat tot dupa 14-15 ani (parerea mea) pentru a nu fi judecata si privita altfel decat trebuie.
TATUAJE: Si eu vreau in momentul de fata tatuaj, dar stiu ca nu pot sa imi fac. De ce? Gandeste-te ca pana la 18-20 ani te inalti, slabesti sau te ingrasi. Tatuajul o sa se intinda odata cu pielea si va arata super urat pe zi ce trece. Poate acum vrei ceva ce atunci nu va mai fi pe gustul tau, motive sunt destule pentru a iti face doar dupa 20 de ani. Totusi, tatuajul e ceva ce va fi cu tine toata viata, trebuie sa fie ceva frumos si special pentru tine daca nu vrei sa ajungi la laser.
Dar ramane la latitudinea ta cand si ce iti faci happy Fundita? :*

4 răspunsuri:
| Kanyee a răspuns:

Eu zic sa-ti faci aproape de 30 de ani. Nu stii ce-ti rezerva viitorul, ce job vrei si nu poti sa-l obtii din cauza tatuajelor. Plus ca, s-ar putea sa regreti, sa-ti treaca.
E doar o moda ca oricare alta, dar spre deosebire de haine, cu tatuajele ramai. Pe viata.

| Wr3nch a răspuns:

Dupa 25. Da, teoretic si legal poti de la 18. Dar mai ai nevoie de timp pentru a te maturiza. Plus intre 18 si 25 multe persoane se schimba radical. Si nu e placut sa iti faci un tatuaj la 18 de care 5 ani mai tarziu sa iti fir rusine si sa dai o caruta de bani sa il stergi.

| AmiraH a răspuns:

La salon la 18 ani minim tatuaj si piercing nu stiu dar nu te sfatuiesc sa faci asta prea devreme. Ti-ai putea alege o meserie unde tatuajele nu sunt permise si iti va parea rau

| sorinel98 a răspuns:

Să nu iti faci tatuaj că o să iti pară rău ( dacă vrei să te duci la poliție nu te primește dacă ai tatuaj vizibil in uniforma ). Parerea mea aștepta până la 17-18 ani.