| CristinaCrs15 a întrebat:

Hei! Vreau niste tratamente naturiste pt.acnee,pentru ca pe cele cu chimicale(creme,soluții,măști) le-am tot folosit, si a fost chiar mai rau.Acum folosesc un săpun de la Protex,care da ceva randament, dar mai vreau cateva sfaturi.Si sa nu imi spuneti sa renunț la fondul de ten, pentru ca nu pot.E esențial.Stiu ca ar trebui sa nu il mai folosesc, dar chiar nu pot.Va pupacesc! Funda! :*** :** :**

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Eu am testat tot felulul de masti
facute in casa, tot felulul de creme de la farmacii/plafar, pana cand mi-am umplut toata fata.
Am fost la dermatolog, si momentan nu mai am nici un cos ( imi mai apar 2-3 cosuri in perioada de menstruatie, dar le dau cu o lotiune impotriva acneei care mi-a recomandat-o dermatologul si pana dimineata nu mai sunt cosurile).
Ce am invatat de la dermatolog : intai cauta cauza si tipul acneei si apoi tratateaz-o cu creme potrivite. Acneea e de mai multe feluri si cauze diferite - apare de la stres, de la alimentatia nesanatoasa, de la igiena nu prea corecta ( trebuie sa te speli dimineata si seara cu un sapun antiacneei si apoi sa aplici o crema hidratanta, spalatul este sfant, la fel si produsele, trebuie sa fie si de o buna calitatea, potrivite tipului tau de ten, dar si tipului de acnee), apare din cauza dereclarii hormonale.
Acneea mea este de la dereglare hormonala, i-am gasit cauza si acum folosesc produse speciale de curatat si ma spal pe fata dimineata si seara.

| kyliejenner a răspuns:

Schimba-ti alimentatia si stilul de viata.

| sweetphilosophy a răspuns:

Depinde. Sunt 2 feluri de acnee.
Daca ai doar intr-o anumita zona, sa zic doar pe fata sau doar pe spate sau doar pe piept atunci e din cauza igienei. Transpiratia si praful de zi cu zi se aduna si astupa porii pielii care apoi se infecteaza. In cazul acesta o sa presupun ca ai doar pe fata. Iti recomand sa te speli doar cu apa rece, fara sapun, 1-2 ori pe zi, acum depinde de la persoana la persoana daca lasi sa se usuce sau nu, vezi si tu ce efect are fiecare (spre exemplu eu daca imi las apa sa se usuce singura imi ies mai multe cosuri decat daca o sterg), sa nu iti spargi cosurile, oricat de tentant ar fi, o sa se usuce si o sa cada ele singure. in momentul acela iei spirt pe un disc demachiant si iti dai in locul respectiv si in zona de langa. Evita sa iti atingi fata in orice fel cu mainile sau mainile altcuiva. Bea foarte multa apa.

Acum. daca ai in mai multe locuri deodata si sunt cosuri mari si adanci si urate, atunci problema e din organism. Iti recomand sa reduci din prajeli cel mai mult, dar mancarea prajita o poti schimba pe mancare fiarta, si cu putin noroc si abilitati culinare o sa fie la fel de buna, nu mai manca condimente puternice, nu mai manca sare in exces, RENUNTA LA ORICE INSEAMNA SUC CUMPARAT SI/SAU CU ACID, BEA APA (recomandat ar fi jumatate din masa corpului pe zi, dar e exagerat. de la 3 litri de apa in sus e suficient) 2 pahare mari de apa cand te trezesti, 2 cand te pui la somn, cate unul intreg de fiecare data cand simti ca ti-este sete sau ai fost la baie sa faci pipi, de asemenea iaurtul ajuta, iti recomand activia simplu, in primele 1-2 saptamani cate 2 paharele din alea pe zi, iar apoi poti reduce doar la unul singur.

Sa iti mai dau cateva detalii. in primul rand ficatul se ocupa cu eliminarea toxinelor din corp. cand ficatul este coplesit si nu poate sa faca fata, elimina toxinele cum poate, in sange, care sange ajunge in cel mai mare organ al corpului: pielea, de unde pot incepe acneea. Daca bei apa iti ajuti ficatul.
In al doilea rand se mai poate intampla ca flora din intestine sa fie debalansata si tot asa, toxinele sa se reabsoarba in organism. Aici iaurtul isi face treaba pentru ca in general un iaurt gros, cand ajunge in intestine faciliteaza dezvoltarea bacteriilor bune de acolo care ajuta la descompunerea toxinelor si asa mai departe.

Astea sunt tratamente "naturale", pentru medicamente iti poate spune orice dermatolog.
Personal in timp am incercat foarte multe tratamente si porcarii. din experienta eu am gasit astea cele mai folositoare. Sper sa te ajute si pe tine!

Un lucru pe care trebuie sa il retii, insa, nu va fi un efect instantaneu, de la o fata plina de cosuri pana la o fata cu 1-2 cosuri micute a trebuit sa astept 4-5 luni, dar s-a meritat!