| dulcikata17 a întrebat:

Hello! Care-i faza cu pila (buffer)pentru luciul unghiilor? Cum poate pur si simplu un buretel pentru ca din asta-i facuta sa-ti redea un luciu pe unghii?laughingSau e prefecatorie? Si as mai avea o intrebare: ce intaritor de unghii cu vitamine ati incercat si e ff bun? Precizez ca am folosit de la leacuri babesti pana la pastile+ alimentatie pentru unghii dar nimic nu a dat roade

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca se ascute un cutit, intai se polizeaza cu o piatra dura, dupa care se repeta cu piatra fina, pasta de slefuit si ultima data se da luciul cu o carpa.
De asemenea, dupa ce se da cu crema peste pantofi, luciul final se face cu o carpa moale si fina.
La fel se intampla si cu unghiile: acel buretel va da slefuirea finala si luciu unghiei, dupa ce o freci cu ea.

Intaritoare minune pentru unghi nu exista!
Cu cat aplici mai multe chimicale (vopsele, diluanti /acetona) pe ele, cu atat se slabesc mai tare.

Pentru a avea unghii si oase tari, trebuie sa le intaresti prin alimentatie sanatoasa, bogata in calciu, magneziu, fosfor etc.