| stylemakeup a întrebat:

Hey! Am o prietena care maine vine la mine pentru a o machea de o petrecere. Ea mi-a aratat modelul rochiei, insa nu stiu cu ce s-ar potrivi macheajul... Rochia arata cam asa: http://mirese.mayra.ro/......39/15997/. Nu e chiar modelul mot-a-mot, insa e pe aproape. Pantofii arata asa: http://www.google.ro/......tp?/imgres iar gentuta nu poarta :). In caz, ca e vorba de culoarea ochilor are ochii albastrii. M-a rugat deoarece sunt cea mai buna prietena a ei, si cica crede ca ma pricep la macheaj... aratati-mi ceva usor de facut, nu tutoriale, deoarece mereu nu am produse care pot creea acel look. FUNDA

4 răspunsuri:
| JohannaStone a răspuns:

Poti incerca noante de roz foarte pal mai sclipitoare combinate cu putin roz-rosiatic la colturile ochiului, putin eyeliner (lichid ar fi cel mai bun) negru, ca sa faci colturi (nu foarte mari) pentru a scoate in evidenta forma ochilor (depinde si ce fel de forma are ea la ochi, te orientezi tu) si rimel. putin blush de un roz foarte pal, dar nu adauga prea mult (nu vrem sa fie ceva prea... mult roz, intelegi?) si cred ca rujul rosu merge perfect cu pantofii aceiawinking Daca ai unul mat ar fi perfect. Cred ca orice ruj roz (un roz spre rosu) sau rosu ar fi potrivit cu lookul. Iar manichiura, rosu evident laughing.
Sper ca ti-am fost de ajutor! Succes!

| JohannaStone a răspuns:

Oh, am uitat sa adaug cateceva despre fondul de ten. Daca prietena ta nu are probleme cu impuritatile tenului, de preferat este sa folosesti doar un pic de concealer la cearcane si in zona nasului. daca folosesti fond de ten sa nu folosesti cu SPF pentru ca nu arata bine in poze, incearca sa tii tenul cat mai mat. poti folosi o pudra mata. Si ceva despre ruj: daca e rosu, poti incerca un mic truc pentru ca rujul sa reziste mai mult: dupa ce aplici rujul, pune un servetel pe buze si da cu putina pudra pe servetel, dupa care mai aplici un strat de ruj. Sper ca astea sa fie de ajutor. Daca nu, poti sa te inspiri de la Michelle Phan de pe Youtube sau BubzBeauty (iti spun asta pentru tine cand o sa ai nevoie de ceva despre machiaj). nu trebuie sa faci exact ce arata acolo, dar te poti insipira. uite si alte cateva trucuri:

http://www.youtube.com/watch?v=wqG3wbrkREw

http://www.youtube.com/watch?v=jd_Qgcue3lU&feature=relmfu

http://www.youtube.com/watch?v=kEOOj3QrHlM

http://www.youtube.com/watch?v=VMPeX0e3We0&feature=plcp (incearca al doilea look sau al treilea din video)

http://www.youtube.com/......ttp?/watch

Sper ca ti-am fost de ajutor! (trucurile si video-urile astea nu sunt neaparat pentru make-up-ul prietenei tale, dar merg totusi putin. ti-am aratat chestiile astea in caz ca esti interesata de make-up) Bafta! :* Sa imi spui cum ai iesit si ce ai facut pana la urma, daca i-a placut prietenei tale. :* pupici :*

| stylemakeup explică (pentru JohannaStone):

O sa iti spun cum au decurs lucrurile happy dupa ora 18:30

| TraficantaDeNutella a răspuns:

Cam asa am fost si eu imbracata la o nunta si port lentile albastre, deci cam stiu cam cum ar trebui : Pui fondul de ten ( ATENTIE! sa fie asemanator cu culoarea pielii ei ), dupa corector ( cred ca nu ar vrea sa aiba cearcane si alte imperfectiuni ) optional : pudra de machiaj. Dupa pui pe ochi o nuanta a pielii ( un roz pal, portocaliu, alb, galben foarte deschis e.t.c. ) dupa cu un eyeliner ( sa fie lichid ) negru doar cat sa dai forma ochilor. si cu un creion alb il pui pe linia de jos si pe linia apei happy si nu uita de gene false si rimel happy. Dupa pui pe buze un creion rosu ( cat se poate de deschis si aprins ) si pe urma cu un clear lipgloss, il pui peste creion. Pe obraji, pune un blush de culoare roz pal ( numai cat sa dai forma pometilor ). Hope I Help you happy