| anonim_4396 a întrebat:

Heybig grin. mi am luat vopsea de par Henna roscatabig grin.si am parul saten deschis. ce trucuri stiti pentru aceasta vopsea?big grin.cat timp sa stau cu ea? cum se prepara?big grin. voi v-ati mai facut cu Henna?big grin

Răspuns Câştigător
| 女明DongRi a răspuns:

Hi!
Henna depinde de:
-culoarea parului
-calitatea de henna (daca funzele au fost uscate la soare, culoarea rosie se pierde si nu au efect colorant)
-de durata timpului cît ai rabdare sa o tii
-cum vrei s-o folosesti: pentru colorarea parului sau mehndi (tatuaj temporar).

Cu cit esti mai închisa la culoarea pielii si a parului cu atît rezultatul este mai frumos. Binenteles daca ai rabdare si timp sa stai ore întregi cu ea.

Si cum a mai scris cineva aplicarea este mai grea si atentie la alergie.

Henna pura/originala (-deci praful verzui- fara chimicale sau amestecaturi de plante care se amesteca cu apa) coloreaza parul de la Orange/portocaliu deschis pîna la mahagoni. Cu cît o lasi mai mult cu atit efectul este mai frumos. Daca rezultatul nu este satisfacator se poate face înca o data. Asta este metoda pentru mehndi in india sau pentru întarirea si colorarea parului.

Pentru mehndi trebuie lasata cca. 8 ore.

Henna neagra este un amestec de henna+indigo+ p-Phenylendiamin.

Henna prefabricata în tuburi de diferite culori (paste, solutii etc) este un amstec de henna+diferite chimicale care pot provoaca alergii si deterioreaza pielea.

m`am documentat si u, pentru mine, si trebuie sa stai cuea, cat mai mult timp, asa culoarea va fi mai intensa, minimum 3 ore.
Ai mai multe informatii aici, http://www.hennapage.com/.