| anaisu a întrebat:

Heyhappy deci am citit pe net despre o masca pentru puncte negre si cosuri. ea este compusa din iaurt si trei aspirine dar nu mai stiu cat trebuia sa o tin pe fata. va rog daca puteti sa-mi spuneti cat timp. funditalove struck:

Răspuns Câştigător
| mmary a răspuns:

Masca cu aspirina
Orice tip de ten necesita aplicarea unor masti in functie de ceea ce are nevoie (spre exemplu, tenul uscat de hidratare, tenul gras de reducerea excesului de sebum). Si in cazul unui ten acneic exista masti speciale pentru acest tip de ten.
Este cunoscut faptul ca acidul salicilic (aspirina) este un ingredient foarte folosit in tratamentele acneei. Masca cu aspirina pentru acnee se prepara foarte simplu: se piseaza 2-3 aspirine NETAMPONATE(de preferat de la Bayer, sunt considerate cele mai bune) care se adauga in iaurt sau apa plata (puteti face si alte combinatii, dupa preferinte). Se lasa sa actioneze timp de 15-20 minute dupa care se indeparteaza cu apa si se aplica o crema hidratanta, pentru a nu lasa tenul uscat. Acest procedeu se efectueaza de 1-2 ori pe saptamana. Nu trebuie exagerat, deoarece tenul nu trebuie agresat la maxim. De 2 ori pe saptamana e mai mult decat suficient.
Masca cu aspirina (acid salicilic) ajuta in tratarea acneei, si de asemenea ajuta si la eliminarea celulelor moarte de la suprafata pielii(micro-exfoliere) sper ca ti-am fost de ajutorhappy:* am incercat-o si eu si este foarte bunawinking!