| HappY_5445 a întrebat:

Hey fetelor! cum sa ingrijesc de tenul fetei?
am 15 ani si stiu ca nu e nevoie sa ma dau cu diverse creme ecc.
eu imi curat fata cu scrab si ma dau zilnic cu o crema hidratanta...
problema e ca am tenul gras in jurul nasului in rest am tenul curat nu am nici cosuri(poate o data pe luna mai am unul dar nu-i strasnic happy )cum as putea sa fac sa dispara punctele negre din jurul nasului(as vrea ceva incercat deja ceva ce functioneaza-scrabul nu ma ajuta)mersi anticipat FUNDA! :*

3 răspunsuri:
| andreea98esteacumBubbleS a răspuns:

Buna!

Eu am incercat Clean and Clear pentru puncte negre:
http://www.google.ro/......tp?/imgres r:16, s:0&tx=24&ty=47&biw=1024&bih=514

Dar daca nu merge incearca:
Punctele negre pot fi îndepărtate cu ajutorul aplicării mai multor măşti, de levănţică, mere, caise, mărar, morcovi şi lămâie. Masca din caise se realizează prin îndepărtarea sâmburelui, zdrobirea fructului şi plasarea sa pe faţă. Se lasă să acţioneze timp de 30 de minute, apoi se curăţă şi se spală faţa cu infuzie de muşeţel. În acest fel, faţa este tonifiată şi punctele negre sunt îndepărtate. Infuzia din levănţică este realizată din cinci grame de plantă turnate peste 100ml apă clocotită. Infuzia se lasă acoperită timp de 15-20 de minute apoi se strecoară şi se aplică pe faţă sub formă de comprese.

Tratamentul pentru punctele negre pe bază de mere se realizează prin fierberea merelor în lapte, după ce au fost tăiate în prealabil în felii. După ce fierb până devin moi, merele se strivesc şi se aplică pe faţă timp de o jumătate de oră, după care se spală faţa cu infuzie de muşeţel.
Masca pe bază de morcovi se realizează prin raderea morcovilor prin răzătoare, după care se ţine timp de jumătate de oră pe faţă. După ce jumătatea de oră trece, morcovul ras se îndepărtează şi faţa se şterge cu infuzie de muşeţel.

Mărarul seminţe este şi el folosit în curăţarea tenului de puncte negre. Acesta este folosit sub formă de infuzie. Peste o lingură de seminţe se toarnă o jumătate de cană de apă fiartă. Se lasă acoperită timp de 20 de minute apoi se strecoară şi se tamponează faţa.
Masca din zeamă de lămâie se prepară din zeamă de lămâie şi albuşuri de ouă bătute spumă, amestecate cu foarte puţin alcool pentru a nu se usca faţa. O altă modalitate de îndepărtare a punctelor negre este prin folosirea gelurilor abrazive, a măştilor cu argilă şi a loţiunilor tonice.

Brusturele este un tratament foarte eficient împotriva punctelor negre. Aplicat sub formă de cremă acesta îndepărtează impurităţile pielii. Brusturele se fierbe până ce ajunge o pastă groasă. Aceasta este apoi amestecată cu miere şi zeamă de lămâie. Combinaţia obţinută se aplică apoi pe faţă.

Sper ca o sa mearga! Succes!

| RoxX_1956 a răspuns:

Pai in primul rand:renunta la crema hidratanta, deoarece tenul tau este deja gras.
pentru puncte negre e bine sa folosesti scrub-ul, insa eu folosesc un scrub natural, homemade:zat de cafea si miere de albine.In felul asta am scapat de multe negre si e f eficient.
bafta iubita

| Kid_4219 a răspuns:

Si eu probleme cu tenul si am gasit "solutia "... SPALA-TE PE FATA cu apa si sapun de cate ori pe zi, renunta la creme sau daca chiar vrei folseste una din plante, este bine sa stai cam 30 min cu miere de albine si un alt tratament bun este si un albus de ou, amestecat cu zeama de lamaie si 15 ml alcool.(doar din jumatate de lamaie) Mai poti incerca Tratament naturist cu lamai din o lingurita de suc de lamaie la care se adauga un albus de ou; albusul se bate energic pana se obtine o spuma bogata; se adauga zeama de lamaie si se bate din nou; compozitia obtinuta se intinde pe fata pentru 20-30 de minute, dupa care se curata cu putina apa; sau Tratament naturist din castraveti: cu suc obtinut din 2 castraveti; se curata de coaja; se taie in fel introduc in storcator sau in masina de tocat; sucul se stoarce prin tifon se adauga 500 ml alcool de 70°; se lasa la macerat 2-3 zile; se strecoara si se pastreaza la racoare in sticla inchisa la culoare; se foloseste dupa caz de 2-3 ori pe saptamana; Masca cu o banana bine coapta care se zdrobeste adauga o lingurita de miere si 20 picaturi suc de lamaie. Se lasa pe fata 15-30 minute, se inlatura si se sterge un tampon imbibat in infuzie de musetel; P. S: oate sun incercate si merg (iti poti da seama si singura dupa alimentele folosite care au vitamine etc.) Sper ca ti-am fost de ajutor :*