| XDarkAngel a întrebat:

Hey
Sucul de portocale ingrasa? Doar atata vreau sa stiu, stiu ca este sanatos, dar multi spun ca are si multe dezavantaje. Deci sucul natural (dar si cel artificial din magazin) de portocale stoarse ingrasa?
Daca stiti in ambele cazuri va rog sa-mi spuneti, funda si vot.

5 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Cam da happy Depinde si cat bei. Tot ceea ce contine fructoza ingrasa.

| lifeisperfekt a răspuns:

Sa stii ca cel natural este foarte bun(mai ales cand esti bolnava-racita daca mai storci in el si o jumatate de lamaie este foarte sanatos si eficient),cat despre cel artificial,nu stiu ce sa zic, are mai multe chimicale(insa este mult mai bine sa bei natural-cumparat, decat cel acidulat-cumparat evident)daca ma intelegi? Uite aici un articol despre sucul natural: http://www.doctor.info.ro/suc.html si aici: http://www.ziare.com/......al-1139324 si: http://www.portocale.ro/portocale.htm si aici scrie despre ''Suc natural de mere, portocale si kiwi'':http://al2lea.wordpress.com/......i-kiwi/.Eu sper ca te-am putut ajuata :).Pa!:)

| Adisoo09 a răspuns:

Sucul de portocale din magazin nu este sanatos chiar daca scrie pe el si nici nu este natural...cel mai natural suc din magazin este cel in cutie pe care scrie 50% fructe.si ingrasa.sucul care il faci acasa este singurul suc natural si ingrasa... sper ca raspunsul meu a fost de folos. fundita?smug?

| DiaDia3333 a răspuns:

Acel suc din magazin pe care scrie natural 50% fructe si cel ''artificial'' si toate din magazin chiar si ''Capi toata portocala '' nu pierzi nimic din fruct sunt miciuni tot felul de colorantii si indulcitorii... absolut iti recomand sa nu mai bei sucuri din magazin.Si cel mai natural suc e cel facut acasa de mama ta.PS :Nici dintra-cela ce l-a facut mama acasa sa nu bei foarte mult ca ajungi sa te ingrasi.Ser ca te-am ajutat si fundita te rog.

| Diu16 a răspuns:

Sucurile de obicei nu sunt foarte bune fie ca sunt naturale sau "artificiale". Eu spun ca cel mai bun suc, este cel facut de tine, acasa... din diferite fructe.happy