| ĄĿiŒ a întrebat:

Imi poate explica cineva va rog frumos ce inseamna Haute couture si couture si la ce se poate referi Chinese Couture? vreau explicatii clare daca se poate si fara link cu wiki

Multumesc anticipat ^.^

Răspuns Câştigător
| thecakeisalie a răspuns:

Haute couture se refera la hainele mai mult sau mai putin excentrice facute la comanda special pentru stilul purtatorului. De obicei, aceste haine sunt facute exclusiv manual, cu materiale de calitate inalta si scumpe, si necesita mult timp pentru a fi finalizate.
Presupun ca hainele traditionale din china sunt facute prin aceeasi tehnica sau "chinese couture" se refera pur si simplu la trendul chinez actual in materie de haine, ori la cei ce realizeaza hainele (ca grup).
Sper ca ti-am fost de ajutor. Spor!

2 răspunsuri:
| BombonicaXD a răspuns:

Haute couture=moda extravaganta, iesita din tipare.Chinese couture nu prea stiu ce inseamna. happy

| AmmyQueen a răspuns:

Haute-couture este cea mai sofisticata si exclusivista expresie a modei, e ceea ce noi in mod curent numim arta. Haute Couture e expresia superlativului in creatia vestimentara, reprezinta imbinarea perfecta dintre arta, tehnica si moda.
Chinese Couture poate fi expresia pentru hainele de inalta calitate create de designeri chinezi.Probabil termenul se mai refera si la hainele care pot fi considerate arta si care desigur sunt excentrice, dar in acelasi timp pastreaza o mica parte din traditile chineze.