| Coccco a întrebat:

Hi! Mi-am cumparat ulei de ricin, si nu prea stiu cu sa-l folosesc.
Ma puteti ajuta va rog. Cum trebuie aplicat cat trebuie aplicat si ce trebuie sa mai fac. Funda si restul vot!

Răspuns Câştigător
| kiki a răspuns:

Buna! Cand este vorba de par, ma pot considera experta.Am si eu par lung si frumos datorita faptului ca il ingrijesc cu ce este mai bun si mai sanatos.In primul si in primul as dori sa iti recomand un tratament de la Gerovital cu ihtiol sau petroleum.(gh3 Gerovital h3)Daca ai de unde sa faci rost de petrol ar fi foarte bine, deoarece este cel mai bun si mai bun in acest domeniu.De ce oare bunicile noastre aveau asa frumos par in tinerete? Crede-ma face minuni! Folosesc acest produs de mai bine de 10 ani! Apoi-am o reteta de tincturi de -ardei iute, mesteacan, brusture si urzica.Pui cate 20 de picaturi,sau cat consideri tu,dar sa fie cantitate egala din fiecare,apoi pui ulei de masline si ulei de richin.(uleiul de richin egaleaza cu petrolul la eficienta si la rezultate uluitoare)deci este foarte important. Optional daca doresti sa pui un galbenus de ou, dar nu prea iti recomand deoarece cu aceste tratament este bine sa stai o zi intreaga sau sa dormi cu el pe cap si oul miroase urat, eu nu prea pun sincer. Daca nu poti sa stai o zi intreaga macar 3-4 ore.P.S-sa daca faci rost de petrol curat, sa nu pui mult deoarece poate sa arda pielea capului. Oricum, amestecat cu restul este ok si cantitatea se dubleaza.Si cu compozitia respectiva te dau pe pielea capului si masezi usor. Poti folosi un disc demachiant,sau pur si simplu cu mana,freci usor scalpul si apoi te dai si pe toata lungimea parului. Apoi,cauta in magazine de produse de igiena,tot de la gerovital,un spray cu ardei iute,sau orice pe baza de ardei iute, si cu care te dai doar la baza radacinii firului de par, deci doar pe scalp si masezi usor.Ardeiul iute are rolul de a strimula vasele sangvine si favorizeaza cresterea firului de par. Apoi, masajul! Foarte important! in fiecare seara cu o perie de par moale sau un piaptan din os, cate 10 minute, este super relaxant, piaptana-te sistematic pe toate partile capului.Sau pur si simplu te masazi de cate ori ai ocazia cu mana.Masajul are rolul tot de a stimula vasele sangvine la nivel de scalp si favorizeaza cresterea firului de par.Atentie! Multa lume nu stie ca balsamul nu este bun ca sa fie aplicat peste scalp! deci nu se pune pe pielea capului niciodata! Deoarece slabeste radacina si are un efect ca si cremele epilatoare.Cade parul de numa numa! Balsamul este doar pentru varfuri! si pentru lungimea parului,nicidecum pentru radacina.o poate chiar imbolnavi,o slabeste! Atentie! Singura masca cosmetica pe baza de balsam ce o recomand si o mai folosesc,dar nu tot timpul,deoarece balsamul nu este tocmai sanatos,este placenta de par de la Kallos, placenta animala, din aia sa cauti.Este in borcan cu eticheta verde.Si in rest,sa duci o viata sanatoasa,sa te hranesti sanatos,fara tigari, alcool, nopti multe nedormite si fara stres! zambeste mereu si asa vei avea o minte sanatoasa un psihic bun si puternic si un corp sanatos! Traieste in armonie cu tine si cu cei din jurul tau. Mult succes!

7 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Depinde pentru ce vrei sa il folosesti.Este bun pentru cresterea unghiilor, parului si a genelor.Se aplica pe unghii, radacina parului ori pe gene, il tii vreo jumatate de ora gupa care te speli normal.

| MaeRi a răspuns:

Uleiu de ricin este tratament si pentru ten si par, tu pentru ce l-ai vrea?
Pentru par: Incalzeste jumatate de cescuta de ulei de ricin, aplica-l pe parul ud si maseaza scalpul pentru cateva minute. Ia apoi un pieptene cu dintii rari si trece-l prin par de cateva ori. Inmoaie un prosop in apa calda, stoarce-l si inveleste-ti parul cu el. Dupa 15 minute spala-ti parul cu sampon pentru a indeparta uleiul. Vei obtine un par matasos si stralucitor. In plus, uleiul de ricin iti va hrani scalpul indepartand matreata si ajutand parul sa creasca.
Pentru tentongueentru ridurile fine din jurul ochilor sau de pe gat poti masa zilnic putin ulei de ricin pe pielea ridata. Uleiul de ricin poate fi folosit si pentru a atenua petele de culoare si pistruii de pe fata. Pentru asta se maseaza in fiecare seara putin ulei pe zonele afectate.

| iulia_9095 a răspuns:

Pai.din cate stiu eu si din cate am citit(am si eu si il foloesce) trebuie sa il pui pe zona care vrei(eu il folsesc pentru cresterea sprancenelor)si masezi circular ca sa stimulezi circulatia sangelui, eu il las toata noapte si dimineata ma clatesc.La mine s-au vazut rezultate, dar sa-l folosesti seara pentru ca isi va face mai bine efectul stand toata nopate pe zona si este si foarte "gras"si nu se va vedea frumos ziua.Mult succes!

| myky2507 a răspuns:

Adauga idul myky_mykky si iti explic mai binehappy

| KajolKhan a răspuns:

Buna1Daca vrei sa il folosesti pentru par,simplu, il aplici pe tot parul inainte de baie cu doua ore si te infasori cu un prosop, apoi te speli normal! fundita?smugD

| BOosul a răspuns:

Ha ha ha fara suparare da esti praf

| iryirinuca23 a răspuns:

Buna.uleiul de ricin se folosete astfel.se pune sticluta de ulei int-un vas cu apa calda, se lasa 20 de min acolo dupa care se scoate,se pune intr-un castronel peste care adaugi o fiola de vitamina C,se gaseste la farmacie,amesteci bine,apoi cu o pensula pentru vopsit aplici mai intai la varfuri si tot asa pana ajungi la radacina, si nu uita pe varfuri sa pui mai mult pentru ca sunt mai deteriorate, si intotdeauna sa ai langa tine 2 prosoape inmuiate si ele in apa calda si stoarse pe care le pui pe cap si stai cam 20 de min si dupa aceea se spala bine parul.Acest tratament se poate face si de 2 ori pe saptamana depinde cat de deteriorat este parul.pup si sper ca ti-am fost de ajutor.